Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Meblościanki z czasów prl u nie wszystkim znane są tylko z opowieści. Niektórzy mają je jeszcze w swoich domach, ale bardziej przechowują je na strychach, niż w pomieszczeniach, z których korzystają na co dzień. Wynika to z faktu, iż są to jednak stare meble i już dawno niemodne. Czy jest wobec tego szansa, by je odnowić i tym samym dać starym meblom nowe życie?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak odnowić meblościankę z prl, warto wspomnieć, czym charakteryzowały się te meble. Pomoże to zrozumieć, dlaczego nie za bardzo pasują do obecnych czasów. Otóż meble te są wykończone na wysoki połysk. Poza tym przykuwają uwagę swoim dużym wymiarem. Nie bez powodu zwie się je meblościankami. Faktycznie zajmują całą ścianę i trzeba mieć całkiem spory pokój, aby je w nim pomieścić. Co prawda można wykorzystać tylko wybrane jej części, ponieważ nie są ze sobą scalone. Jednak i tak, chociażby ze względu na ich wysokość i ogólny wygląd, nie odnajdą się we współczesnej przestrzeni. Meblościanki modne w czasach PRL-owskich składały się z wielu szafek, półek, szuflad, barków, a także przeszklonych witryn. Niektórzy wpadli na myśl, że renowacja mebli prl mogłaby dać im drugie życie i pozwolić na ponowne ich wykorzystanie. Trzeba tylko liczyć się z tym, że chociażby ze względu na wielkość meblościanki, pracy przy jej renowacji będzie dużo.
Warto mieć na uwadze to, że czasy prl u już dawno minęły i meble, jakie były wówczas modne, też mają swoje lata. Dlatego nie oczekujmy, że będą w stanie idealnym. Mogą mieć zarysowania, uszkodzenia. Mogły też już dawno utracić swój blask. Zanim ktokolwiek przejdzie do pracy nad swoimi meblami, powinien ustalić, jaki w ogóle efekt zamierza uzyskać. Czy mają wyglądać jak dawniej, czy może warto je nieco unowocześnić. Bo jeśli komuś zależy na tym drugim, najlepiej pomyśleć o zmianie koloru, a także przede wszystkim o zmianie uchwytów. Takie detale mogą spowodować, że meble z prl staną się bardziej uwspółcześnione.
Przystępując do pracy, trzeba ocenić stan wizualny i techniczny meblościanki. Na przykład sprawdzić, czy jest stabilna i nie ma uszkodzonej konstrukcji. Jeśli wszystko jest w porządku, to pracy będzie mniej. W przeciwnym razie konieczne będzie przeprowadzenie też pewnych prac stolarskich. Dopiero teraz jest właściwy moment na ocenę stanu lakieru, a także ustalenie, czy meble te zachowają swój dawny wygląd i zostaną tylko polakierowane, czy będą malowane na zupełnie inny kolor.
W tym momencie można zabrać się za usuwanie lakieru. Do tego celu przyda się papier ścierny. Choć mając możliwość, warto wykorzystać szlifierkę. Dzięki temu czynność ta zostanie wykonana znacznie sprawniej i zakończona satysfakcjonującym efektem. Tak stare drewniane meble mogą mieć pewne uszkodzenia, ubytki. To jest więc czas na ich wypełnienie i wyrównanie. Do renowacji mebli, a konkretnie do eliminowania wspomnianych usterek wykorzystuje się szpachlę. Ostatnim etapem odnawiania jest malowanie mebli. Lakier w tym przypadku tworzy warstwę ochronną. Zaś farba nadaje powierzchni blasku. Do malowania drewna można wykorzystać popularne w ostatnim czasie farby kredowe. Fajnie, jeśli uda się zachować naturalną linię słojów, które stanowią strukturę drzewa. Dzięki temu meble nabiorą wyjątkowego charakteru.
Skoro wiadomo już, jak odnowić meblościankę z prl, warto ustalić, dlaczego renowacja starych mebli jest dobrym pomysłem. Bo wiele osób przechowuje takie meblościanki w swoich domach i nawet nie ma świadomości tego, jaki można z nich zrobić użytek i komu jeszcze mogą się przydać.
Odnawianie mebli prl jak najbardziej ma sens. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że stara komoda, szafa czy inny mebel z prl jest wykonany z drewna, z materiałów wysokiej jakości. Pomimo już swoich lat, może być nadal solidny i wytrzymały. Zapewne po renowacji przeżyje jeszcze niejeden nowoczesny mebel. Ponieważ wygląd mebla ma dziś ogromne znaczenie, mając w domu taki stary zestaw, warto nad nim nieco popracować. Odnawianie starej komody zajmuje sporo czasu. Na odnowienie całej meblościanki będzie potrzeba go jeszcze więcej. Jednak efekt, jaki można w ten sposób uzyskać, na pewno zrekompensuje włożony w to wysiłek.
Mebli, jakie można było nabyć za czasów prl u, na pewno dziś nie kupimy. A nawet jeśli ktoś ma takie na sprzedaż, nie odda ich za małe pieniądze. Dlatego mając je gdzieś na strychu, w piwnicy, warto je odnowić. A sposobów na wykończenie starodawnych mebli jest mnóstwo. Trzeba tylko określić swój styl i oczekiwania względem swojej nowej meblościanki. Warto dobrze się do tego przygotować, bo gdy już część prac zostanie wykonana, nie będzie już możliwości wprowadzenia poprawek czy zmiany koncepcji. Wykazując się przy tym należytą starannością i pomysłowością, można uzyskać naprawdę niesamowity efekt i tym samym meble, które będą służyły przez kolejne długie lata. Co więcej, będą to meble, jakich dziś nie dostanie nikt w sklepach.
Fot.: materiał prasowy Klienta.