Przechowywanie rzeczy w magazynie – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przechowywanie rzeczy w magazynie – o czym pamiętać?
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Magazyn to miejsce, w którym towar musi być bezpieczny i przechowywany w sposób, który pozwala na całkowite zachowanie ich właściwości produkcyjnych. Nieważne, czy magazynowana jest żywność, odzież czy elektronika, produkty muszą być przechowywane w najbardziej optymalnych warunkach. Na rynku dostępne są rozwiązania, które ułatwiają nie tylko magazynowanie towaru, lecz także jego załadunek i transport. Przedstawiamy ważne aspekty, które należy mieć na uwadze, planując przechowywanie rzeczy w magazynie.   

Regały magazynowe    

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli regałów magazynowych, które mają różne funkcje i dostosowane są do przechowywania innych towarów. Większość magazynów korzysta z najbardziej podstawowego i uniwersalnego rodzaju regałów, czyli regałów półkowych. Jest to opcja tania i nadająca się do przechowywania praktycznie każdego rodzaju towaru w bezpieczny sposób. Można je spotkać nie tylko w magazynach wielkopowierzchniowych, lecz także w małych sklepowych składach towaru czy małych magazynach sklepów wysyłkowych. Dzięki szerokim półkom towar stoi na regale stabilnie i jest odpowiednio zabezpieczony, a ich przewiewna konstrukcja zapobiega zawilgoceniu produktów, co jest niezwykle ważne podczas przechowywania towaru w magazynie. Regały półkowe możesz kupić na przykład na stronie internetowej https://hhl-regaly.pl/regaly-magazynowe.    

Regały paletowe bardzo ułatwiają wyjmowanie i sięganie towaru z rzędów, zwłaszcza za pomocą wózka widłowego. Półki w regałach zaprojektowane są w taki sposób, żeby towar zawsze znajduje się z przodu, w zasięgu wideł wózka czy wysięgnika. Takie regały pozwalają na jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni i usprawnienie procesu załadunku towaru. Nadają się przede wszystkim do przechowywania dużych objętości towarów o niewielkiej rotacji. Projekt regałów paletowych zakłada przede wszystkim kompatybilność z wózkami widłowymi i możliwość jak najłatwiejszego sięgania po towar.   

Innym rodzajem regałów, które ułatwią pracę w magazynie są regały typu push-back oraz przepływowe. Pozwalają one na jak największą optymalizację ułożenia towarów na półkach w przestrzeni magazynowej. Sprawdzają się przede wszystkim w magazynach wielkopowierzchniowych i usprawniają pracę przy wielkogabarytowych i ciężkich pakunkach. To najlepszy sposób na to, by praca w dużym magazynie przebiegała bezproblemowo i była bezpieczna.    

Wentylacja w magazynie   

Przestrzeń magazynowa często jest również powierzchnią roboczą. Na jej terenie unosi się mnóstwo kurzu i pyłu, a pracownicy muszą przebywać w naprawdę trudnych warunkach. Wentylacja na hali magazynowej to absolutna konieczność, potrzebny jest stały przepływ i filtracja powietrza, aby zanieczyszczenia były odpowiednio odprowadzane. Dodatkowo magazyny rzadko kiedy są dostatecznie ogrzewane, co w okresie jesienno-zimowym sprzyja zawilgoceniu przestrzeni i rozwojowi grzybów oraz pleśni. Może to spowodować wejście wilgoci również na towary, do czego nie można dopuścić. Dobra instalacja wentylacyjna zapobiega występowaniu wilgoci i pozwala sprawnie osuszać powietrze. Wpływa to nie tylko na zdrowie pracowników magazynu, lecz także na bezpieczeństwo towaru, zwłaszcza żywności i elektroniki.   

Fot.: Alexander Isreb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*