Odbiór techniczny mieszkania – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Odbiór techniczny mieszkania – co warto wiedzieć?
Jak kupić?Nieruchomości

Kupując mieszkanie od dewelopera, jedną z podstawowych czynności wykonywaną przez nabywców po zakończonych pracach jest odbiór techniczny mieszkania. Teoretycznie jest to czysta formalność, jednak warto pamiętać, że nowe obiekty nie zawsze oddawane są w stanie idealnym. Jeżeli więc zgodzisz się na potwierdzenie odbioru bez jego dokładnego sprawdzenia, wówczas wszelkie naprawy będziesz musiał pokrywać z własnej kieszeni.

Nowe mieszkanie od dewelopera i odbiór techniczny

Ostatnim krokiem przed otrzymaniem gotowego mieszkania od dewelopera jest tak zwany odbiór techniczny. To nic innego, jak ostateczne sprawdzenie stanu lokum. Odbywa się ono najczęściej w momencie uzyskania przez dewelopera zgody na użytkowanie danego lokalu oraz przed podpisaniem umowy przenoszącej prawa własnościowe z dewelopera na kupującego. Jest to proces uwarunkowany prawnie i deweloper ma obowiązek jego przeprowadzenia zgodnie z obowiązującymi normami.

Jako osoba kupująca jesteś zobligowany do sprawdzenia, czy nieruchomość spełnia wszelkie standardy związane z wykończeniem – w oparciu o założone plany, jak również prawo budowlane. Dla osoby, która nie ma doświadczenia i wiedzy w tym temacie jest to często spory problem, nie zawsze wiadomo czy dane prace zostały wykonane w prawidłowy sposób. Dlatego tak niewiele osób decyduje się na samodzielny odbiór techniczny mieszkania. Kupujący ma możliwość skorzystania z pomocy specjalisty, który w tym przypadku pełni rolę doradcy, a dzięki temu pomoże w zlokalizowaniu wszelkich nieprawidłowości, jeżeli takie znalazłyby się w budynku. 

Musisz pamiętać, że po podpisaniu odbioru technicznego, w którym wskazane były różne wady, deweloper ma 14 dni na odniesienie się do nich. Najczęściej godzi się na wszelkie naprawy wynikające z różnych uchybień i likwiduje je w przeciągu kolejnych 30 dni.

Jakie są najczęstsze usterki zgłaszane przy odbiorze technicznym?

Przygotowujesz się na odbiór techniczny? Warto wiedzieć, jakie usterki pojawiają się w tym przypadku najczęściej. Zazwyczaj są to małe niedociągnięcia, które w prosty sposób można zlikwidować, nie mniej jednak warto obowiązek ten przerzucić na dewelopera, kiedy jest to jeszcze możliwe. Są to między innymi różnego rodzaju: 

  • otarcia framug okiennych,
  • rysy na szybach. 

Często w przypadku, kiedy mieszkanie ma balkon, spotkać się można z niedokładnie zamontowanymi zabezpieczeniami, które powinny być od razu usunięte. Jeżeli nie chcesz, aby w Twoim mieszkaniu panowała wilgoć, koniecznie należy sprawdzić również jakość wentylacji.

Odbiór techniczny mieszkania gotowy – co dalej? Postaw na dobre ubezpieczenie!

Jeżeli odbiór techniczny poszedł zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, a wszelkie drobne usterki zostały usunięte przez dewelopera i odebrałeś już klucze czeka Cię ostatni etap prac – wykończenie. Warto już na tym etapie zacząć rozglądać się także za dobrą polisą ubezpieczeniową. Jej wybór wbrew pozorom nie zawsze jest tak łatwy, jak może się to wydawać.  Gdzie szukać oferty dopasowanej do swoich potrzeb? Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie mieszkania na rankomat.pl – to przede wszystkim możliwość porównania kilku opcji i wyliczenia wstępnego kosztu. Jeżeli nie chcesz martwić się co będzie się działo z Twoim mieszkaniem w trakcie wykańczania i w momencie, kiedy w nim zamieszkasz, to zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na dobrą polisę – rozbudowaną o różne warianty ochrony.

Zdjęcie główne: Anastasia Shuraeva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*