O co zadbać po zakupie mieszkania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
O co zadbać po zakupie mieszkania?
Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Kupno mieszkania to poważna decyzja, którą trzeba odpowiednio przemyśleć. Zanim zaczniesz cieszyć się wymarzoną nieruchomością, musisz jeszcze załatwić parę formalności. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, co jeszcze należy zrobić po zakupie lokalu. 

Załatw konieczne formalności

Po zakupie mieszkania na rynku wtórnym powinno się odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 procent wartości rynkowej zakupionej nieruchomości. Wtedy musisz poinformować o tym swój Urząd Skarbowy. Oprócz tego trzeba zgłosić do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i do urzędu gminy, fakt o nabyciu lokalu. W tym miejscu dostaniesz też potrzebne informacje, takie jak terminy, w których należy opłacić czynsz. Ważnym etapem jest zawarcie umowy z dostawcami mediów, zwłaszcza energii elektrycznej. Podpisując ją, warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Na początku zorientuj się w dostępnych ofertach, żeby znaleźć te najlepsze. Istotny jest tu między innymi sposób rozliczania się i prognozy rachunków. Zapoznaj się również z cennikiem za te usługi. Oprócz tego powinno się też, w razie potrzeby, podpisać umowę dotyczącą telewizji kablowej lub internetu stacjonarnego. Po zakupie mieszkania z drugiej ręki koniecznie pamiętaj o protokole zdawczo-odbiorczym. Powinny znaleźć się tam informacje o tym, jakie meble i sprzęty znajdują się w lokalu oraz aktualny stan liczników. Mogą one być przydatne przy przepisywaniu na siebie dostawcy mediów. 

Jeśli kupisz mieszkanie, które nie ma księgi wieczystej, musisz zdecydować się na jej założenie. Jest to podstawowy dokument, który pozwala na ustalenie stanu mieszkania konkretnej nieruchomości lub działki. Uzyskuje się z niego informacje, na temat właściciela, adresu, czy ewentualnych hipotek. Księgi wieczyste są dostępne publicznie, obecnie nawet w wersji elektronicznej. Możesz skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki online, na której znajdziesz nieruchomość po adresie lub numerze działki. Aby założyć księgę wieczystą, musisz złożyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami. W tym celu trzeba wybrać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych sądu rejonowego. Można też pobrać potrzebne dokumenty ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli nie wiesz, jak przejść przez cały proces, możesz udać się po pomoc do notariusza. 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Ważną kwestią po zakupie mieszkania jest jego ubezpieczenie. Jest to zabezpieczenie finansowe przed skutkami losowych zdarzeń, takich jak na przykład pożar lub zalanie. Pamiętaj, że jest także możliwość ubezpieczenia mieszkania kupionego na kredyt. Niektóre polisy obejmują też ochronę na wypadek kradzieży, wandalizmu, czy zbicia elementów szklanych. W wielu miejscach jest możliwość dostosowania jej do swoich potrzeb. Dodatkowemu ubezpieczeniu podlegają często piwnice oraz garaże. Niektórzy decydują się też na zabezpieczenie wyposażenia. Przykładowo są to meble, sprzęt kuchenny, czy telewizyjny. 

Możesz w tym celu skorzystać na przykład z oferty banku lub znaleźć taką polisę samodzielnie. Jeśli chcesz wyliczyć szacunkowe koszty ubezpieczenia, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora internetowego. Zawiera on oferty różnych ubezpieczycieli, które możesz porównać. Oszacujesz dzięki temu wysokość składki polisy. Możesz wybrać tam swoje indywidualne preferencje, na które chcesz się zdecydować. Wystarczy wpisać dane w odpowiednim formularzu, a resztę system zrobi za Ciebie. Przy okazji pozwoli to na przygotowanie się na konkretne koszty. Jest to spore ułatwienie, z którego korzysta wiele osób, zanim zdecyduje się na ten krok. 

Fot. Emily Wang/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*