Na co zwracać uwagę przy wynajmie krótkoterminowym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwracać uwagę przy wynajmie krótkoterminowym?
Jak wynająć?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Wynajem krótkoterminowy to coraz popularniejsza alternatywa dla hoteli i moteli. Jeśli planujesz wyjazd na kilka dni lub tygodni, z pewnością jest to również opcja bardziej korzystna z ekonomicznego punktu widzenia. Zyskujesz nie tylko większą prywatność i wygodę, ale wręcz możesz poczuć się jak w domu i spędzić czas w urokliwym miejscu i przyjemnych warunkach. 

Na czym polega wynajem krótkoterminowy?

Wynajem krótkoterminowy – niezależnie od tego, czy dotyczy, domu, mieszkania, czy wyłącznie pokoju – jest zazwyczaj rozliczany za dobę i trwa maksymalnie 30 dni. Jeśli liczba dni przekroczy trzydzieści, mówi się o najmie okazjonalnym, a nie krótkoterminowym. Warto jednak mieć świadomość, że kwestie prawne dotyczące wynajmu krótkoterminowego są w Polsce dość słabo uregulowane prawnie, dlatego podejmując się korzystania z lokalu na takich warunkach, należy wszystko dokładnie ustalić z właścicielem. Z praktycznego punktu widzenia, najem krótkoterminowy to sposób zarabia na nieruchomościach, zapewniający potencjalnym klientom alternatywę dla korzystania z hotelu. Jeśli jesteś zainteresowany wakacjami lub krótkich wyjazdem w domowym zaciszu, skorzystaj ze strony https://www.rentplanet.pl/, by zarezerwować wybrane lokum na czas wypoczynku.

Umowa najmu krótkoterminowego

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z domu, mieszkania lub nawet pokoju na zasadzie najmu krótkoterminowego, koniecznie powinieneś podpisać w związku z tym umowę. Na dokumencie muszą zostać zawarte wszystkie informacje, które dotyczą Waszej sprawy: dane obu stron oraz stan lokalu, ale również prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy. Pamiętaj, że taka umowa, sporządzona na piśmie, może być dla Ciebie jedyną podstawą dochodzenia swoich praw – jest jednocześnie zabezpieczeniem dla wynajmującego, który ma nadzieję, że po odbytych wakacjach uiścisz stosowną opłatę za pobyt. Co na temat lokalu powinno zostać zawarte w umowie? Przede wszystkim szczegółowe wyposażenie mieszkania (upewnij się, że na liście nie ma rzeczy nieobecnych w wynajmowanym lokum), określenie kosztów związanych z najmem i ewentualnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, a także dokładny okres najmu w danym miejscu. Jeśli zauważysz, że wynajmujący umieścił na umowie niższą kwotę, niż ta, na którą się umówiliście, jest duża szansa, że zrobił to, by zmniejszyć odprowadzany podatek.

Co, kiedy się rozmyślisz?

Umowa najmu krótkoterminowego została spisana, zapłaciłeś zaliczkę, ale coś Ci wypadło i musisz zrezygnować z wakacji? Wszystkie zapisy dotyczące wpłacenia zaliczki, anulowania rezerwacji lub zmiany okresu pobytu powinny znaleźć się umowie. Co do zasady, zadatek jest bezzwrotny, jeśli to Ty rezygnujesz z wynajmu, natomiast jeśli wpłaciłeś zaliczkę, możesz starać się o jej zwrócenie. Warto jednak mieć świadomość, że jeśli anulowanie rezerwacji następuje z Twojej winy i, na przykład, bardzo krótko przed planowanym terminem wyjazdu, wynajmujący może chcieć zatrzymać część pieniędzy lub nawet ich całość. W takich sytuacjach najważniejsze będą dla Ciebie zapisy umowy. Z kolei, jeśli nie dojdzie do zrealizowania umowy z winy wynajmującego, zadatek zwracany jest w podwójnej wysokości, a zaliczka – po prostu zwracana.

Fot.: Maria Ziegler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*