Co zrobić, gdy zamek w drzwiach się zacina?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić, gdy zamek w drzwiach się zacina?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Każdy zna ten moment przerażenia, kiedy klucz utyka w zamku i nie da się go przekręcić. Zazwyczaj po kilku próbach udaje się przekręcić klucz i drzwi się otwierają, jednak każda kolejna taka sytuacja sprawia, że zamek coraz bardziej się psuje. Nie jest to mechanizm niezawodny, dlatego należy dbać o niego i zacząć działać już przy pierwszych oznakach usterki. Dowiedz się, jak poradzić sobie z zacinającym się zamkiem w drzwiach.   

Lubrykacja mechanizmu   

Pierwszym i najbardziej oczywistym krokiem, gdy zamek zacznie się zacinać, powinna być próba naoliwienia go specjalnym lubrykantem. Popularne smary do zawiasów doskonale sprawdzają się także w przypadku zamków. Najłatwiej będzie takim specyfikiem potraktować zamki wpuszczane do drzwi, ponieważ ich konstrukcja pozwala na dość łatwy dostęp do mechanizmu. Do innego typu zamków prawdopodobnie będzie trzeba użyć specjalnej przejściówki, które często dołączane są do puszek z lubrykantem do zamków. Nasmarowanie mechanizmu jest najprostszym sposobem na pokonanie zacinającego się zamka, o ile problem nie jest poważniejszy i nie leży w usterce lub zniszczeniu mechanizmu. 

Wymiana klamki   

Czasem okazuje się, że problem wcale nie leży w zamku, a w klamce. Dźwignia w drzwiach może być poluzowana, zniszczona albo niekompatybilna z zamkiem lub modelem drzwi. Klamki do drzwi zewnętrznych nie wszystkie są uniwersalne. W zależności od wybranego skrzydła drzwiowego, odpowiednie do niego będą inne dźwignie. Szczególną uwagę należy zwrócić na gałki, ponieważ są one często bezpośrednio powiązane z zamkiem w mechanizmie. Wymiana takiej klamki na nowy, lepszy i bardziej zgodny z całym systemem model, może rozwiązać problem zacinającego się zamka.  

Naprawa klamki   

Zdarza się też, że klamka psuje się, przez co również zamek nie może poprawnie funkcjonować. Niestety wiele osób w pierwszym odruchu wini zamek za problemy z klamką, podczas gdy w rzeczywistości jest odwrotnie. Klamki do drzwi często odpowiadają za zwolnienie mechanizmu zamka i przy nawet niewielkiej usterce zdarza się, że mechanizm nie działa już prawidłowo. Wezwanie ślusarza i prosta naprawa dźwigni mogą sprawić, że cały system na nowo zacznie działać bez zarzutu. Warto sprawdzić, czy problem nie leży właśnie w klamce, ponieważ wymiana zamka może okazać się zupełnie nieskuteczna.  

Drzwi są barierą, która oddziela Twoją przestrzeń prywatną przed nieproszonymi osobami. To one, w połączeniu z odpowiednio funkcjonującym zamkiem, gwarantują Ci bezpieczeństwo w domu lub mieszkaniu. Od stanu zamka w drzwiach zależy Twój komfort i spokój w strefie prywatnej.  

Fot.: Jaye Haych/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*