Czym się kierować podczas wybierania oświetlenia do salonu – wskazówki

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym się kierować podczas wybierania oświetlenia do salonu – wskazówki
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne. Nierzadko jednak spełnia wiele funkcji i zostaje podzielony na strefy. Dzieje się tak przede wszystkim w małych mieszkaniach, w których nie można sobie pozwolić na to, by mieć oddzielnie sypialnię, pokój dzienny czy biuro. Aby zagwarantować funkcjonalność takiego wielozadaniowego salonu niezbędne jest jego właściwe oświetlenie. Czym się kierować podczas wybierania lamp?

Oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne

Niezależnie od typu pomieszczenia, jego metrażu oraz funkcjonalności należy zadbać o zastosowanie trzech typów oświetlenia – głównego, zadaniowego oraz dekoracyjnego. W salonie wielofunkcyjnym, w którym wydzielamy strefy, po prostu trzeba powielić ten system oświetlenia dla każdej z nich. Należy przy tym pamiętać, aby wszystkie zastosowane lampy były ze sobą spójne pod względem estetyki. To gwarancja uzyskania wrażenia harmonii i równowagi – niezależnie od aranżacji salonu. 

Kinkiety i plafony – oszczędność miejsca na podłodze

Salon wielofunkcyjny, w którym wyodrębnione zostają różne strefy, zazwyczaj musi pomieścić sporo elementów wyposażenia – tych podstawowych, ale i dodatkowych, a także odpowiadających za równie ważny wystrój wnętrza. Oświetlenie też zajmuje miejsce i czasami pojawia się problem, jak to wszystko pogodzić, jednocześnie uniknąć efektu zagracenia przestrzeni. Rozwiązaniem są lampy montowane na ścianach. 

Wśród propozycji oświetlenia ściennego są kinkiety i plafony, które można znaleźć w ofercie sklepu https://lampy.it/. Jedne i drugie zajmują niewiele miejsca, można dobrać je nie tylko pod względem estetyki, zastosowanych materiałów czy detali, lecz przede wszystkim sposobu oświetlania danej strefy. 

Kinkiety mogą mieć klosze otwarte ku górze, ku dołowi lub w obu kierunkach. Od domowników zależy zatem, jaki efekt oświetleniowy uzyskają. Światło kierowane ku dołowi buduje przytulną atmosferę, pozwala również na czytanie przed snem. Kierunek padania światła ku górze sprawia, że strefa wydzielona w salonie zyskuje lepsze oświetlenie. Jeśli zaś połączymy oba sposoby oświetlania, dana przestrzeń będzie niezwykle praktyczna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. 

Plafony są o tyle ciekawą alternatywą, że można je zastosować nie tylko na ścianach, ale i na suficie. To zaś sposób na równomierne oświetlenie oraz spójną estetykę zarówno danej strefy wydzielonej w salonie, jak i całego pomieszczenia. 

Zgodnie z trendami

Tegoroczne trendy oświetleniowe to mnóstwo propozycji oświetlenia do salonu. Nie musimy jednak decydować się na konkretny z nich – potraktujmy najmodniejsze propozycje jako inspirację. Salon niech będzie indywidualną przestrzenią – jako całość i uwzględniając każdą strefę oddzielnie. Chodzi w końcu o to, by było tu komfortowo, każda strefa należycie spełniała swoją funkcję, a pomieszczenie jako jedność nie sprawiało wrażenia zagraconego, niespójnego aranżacyjnie czy też niefunkcjonalnego. 

Korzystając z powyższych porad uda się znaleźć lampy, które doskonale podkreślą charakter każdego salonu i zagwarantują mu pożądaną cechę funkcjonalności.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*