Księga wieczysta to najważniejszy dokument, który pozwala ustalić stan prawny danej nieruchomości. Czego można się z niej dowiedzieć i dlaczego jest to tak istotne?
Zanim przejdziesz do podpisania umowy kupna-sprzedaży danej nieruchomości, koniecznie poproś właściciela lokalu o numer księgi wieczystej. Jest to swego rodzaju numer PESEL każdego domu, mieszkania, a nawet osobno miejsca parkingowego. Z księgi wieczystej dowiesz się wszystkiego.
Księgi wieczyste to rejestr nieruchomości prowadzony przez państwo i regulowany na mocy ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 1982 roku. System ksiąg wieczystych znacząco różni się w poszczególnych krajach, jednak jest to regulacja niezbędna, aby ustalić, komu przysługują prawa do danej nieruchomości. W księdze wieczystej odnaleźć możesz odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące stanu prawnego nieruchomości – od właściciela lub użytkownika wieczystego, do wszystkich cech hipoteki.
W świetle prawa księgi wieczyste i ich użytkowanie wiąże się z kilkoma zasadami, o których warto pamiętać:
Każda księga wieczysta dzieli się na 4 działy. Dział I dzieli się na dwa mniejsze podrozdziały – I-O oraz I-Sp. Pozwalają one na dokładne oznaczenie nieruchomości w zgodzie z ewidencją gruntów, oraz opisują prawa związane z posiadaniem danej nieruchomości. Dział II określa właściciela danej nieruchomości. Dział III to fragment, w którym wypisane są roszczenia ciążące na danej nieruchomości, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością oraz prawa osobiste do niej. Dział IV mówi wszystko o hipotekach – łącznie z wysokością, walutą, rodzajem itd.
O ile pierwszy dział zazwyczaj nie ma jak wzbudzić niepokoju nabywcy, warto zwrócić uwagę na kolejne trzy. W nich bowiem mogą pojawiać się sygnatury sądowe, tzw. DzKw, które muszą zostać sprawdzone w sądzie, aby zweryfikować ich wagę i autentyczność. Każda wzmianka sądowa wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych – a co za tym idzie, może mieć negatywne konsekwencje prawne i finansowe dla nabywcy.
W Polsce istnieje prawny obowiązek założenia księgi wieczystej każdej nieruchomości – czasami nawet miejsca parkingowe mają osobne księgi! Przy każdej pierwszej umowie strony mają obowiązek udać się do notariusza, który pomoże złożyć formalny wniosek o założenie księgi wieczystej. Bez tego dokumentu nie jest możliwe przyznanie prawa własności do nieruchomości.
Przy każdej księdze wieczystej w sądzie składowane są także akta, które były podstawą utworzenia wpisów w niej. Nie są one jednak jawne, a przejrzeć je może tylko notariusz lub prawnik.