Jaki materiał na dach wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki materiał na dach wybrać?

Michael Jasmund/unsplash.com

Inne

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dach spełnia bardzo ważną rolę w każdym budynku – zabezpiecza przed opadami, chroni przed zimnem i zapewnia bezpieczeństwo. W budownictwie wykorzystuje się różne materiały do budowy dachów. Najczęściej na polskich dachach zobaczyć można popularną blachodachówkę, ale nie jest to jedyne dostępne rozwiązanie.

Jakie są zalety dachówki ceramicznej?

Ciekawą alternatywą dla blachodachówki jest dachówka ceramiczna. Chociaż kojarzyć się może ze starym budownictwem, przy odpowiedniej aranżacji architektonicznej będzie się bardzo dobrze prezentowała także na nowoczesnych budynkach. Dostępne są dachówki ceramiczne w różnych rozmiarach i kolorach. Dzięki temu łatwiej jest je dopasować do stylu architektonicznego i elewacji.

Do produkcji dachówek ceramicznych wykorzystuje się ekologiczne materiały. Struktura z powlekanej gliny zapewnia wysoki poziom szczelności. Jest też niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i starzenie. Szukając dobrej dachówki ceramicznej, warto zajrzeć na https://dachserwis.com/. To rozwiązanie cechuje się bardzo dobrą izolacją akustyczną, więc osoby, które cenią sobie ciszę i spokój, będą bardzo zadowolone.

Czy blachodachówka na dach domu to dobry pomysł?

Popularność blachodachówki wynika z połączenia niskiej ceny i dobrej wytrzymałości. To funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Montaż blachodachówki jest prosty i szybki. Dobrym fachowcom pokrycie dachu zajmie niewiele czasu. Sprawia to, że remont jest o wiele mniej uciążliwy. Ważnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby prywatne, jest także niska cena blachodachówki. Ponieważ jest to rozwiązanie modułowe, koszt wyprodukowania jednego arkusza jest relatywnie niewysoki.

Dach pokryty blachodachówką dobrze się prezentuje – dostępnych jest wiele różnych kolorów. Prosty jest także montaż dodatkowych elementów, takich jak rynny. Pokrycie z blachodachówki jest lekkie i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Można je wykonać nawet na starym budynku, który nie ma zbyt dużej siły nośnej. Gwarancja na tego typu pokrycie dachowe jest niezwykle długa. Tłoczenia blachy zapewniają dobrą wentylację połaci dachowej.

Termoizolacja dachu – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Do kluczowych parametrów dachu zalicza się termoizolacja. To parametr, który określa, jaka jest zdolność dachu do zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku. Praktycznie każdy rodzaj dachu trzeba dodatkowo uszczelnić, na przykład przy pomocy piany poliuretanowej, ale niektóre poszycia wymagają grubszej izolacji, inne cieńszej. Wpływa to na ogólny koszt związany z wykonaniem i zabezpieczeniem dachu. Wybierając zadaszenie, trzeba skupić się na tym, żeby mieściło się ono w budżecie, nie zapominając przy tym o warstwie termoizolacyjnej.

Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne ma dachówka ceramiczna. Warstwa izolacyjna pod nią nie musi być tak gruba, jak w przypadku blachodachówki. W obu przypadkach można zastosować pianę poliuretanową lub wełnę mineralną. Warto sprawdzić, jaka będzie zalecana grubość warstwy izolacyjnej o konkretnej gęstości. Wpłynie to bezpośrednio na takie kwestie jak chociażby wysokość rachunków za ogrzewanie.

Cieszące się popularnością pokrycie w postaci blachodachówki nie zapewnia dobrej izolacji termicznej samo w sobie. Arkusz blachy jest cienki, dlatego konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie dachu odpowiednim materiałem. Także korzystając z gontu i pokryć bitumicznych warto zadbać o to, żeby zabezpieczyć dach przed utratą ciepła. Pozwala to w znacznym stopniu zredukować uciekanie ciepłego powietrza z domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*