Wszystko o prawidłowym i bezpiecznym przechowywaniu rowerów w piwnicy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wszystko o prawidłowym i bezpiecznym przechowywaniu rowerów w piwnicy
Życie w mieście

Przechowywanie roweru nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Należy zadbać o konserwację, ale też przede wszystkim o bezpieczeństwo. Dzięki naszym poradom dowiesz się, o czym należy pamiętać, trzymając rower w piwnicy.

Przeprowadź konserwację przed przechowaniem

Na początek dobrze jest zadbać o konserwację roweru. Właściwie przeprowadzona pozwoli uniknąć szeregu późniejszych nieprzyjemności. Przede wszystkim nie zapomnij o umyciu swojego jednośladu. Wystarczy Ci mydło lub płyn do naczyń oraz gąbka. To najprostsza i najbezpieczniejsza metoda. Dodatkowo, do czyszczenia trudnodostępnych miejsc, warto jest zaopatrzyć się w specjalną, odkształcającą się szczoteczkę. Na koniec możesz skorzystać z preparatu tworzącego ochronny film. Zadbaj też o napompowanie kół, wyczyszczenie i przesmarowanie łożysk. Ważne jest naoliwienie łańcucha oraz poluzowanie przerzutek, aby się nie rozciągnęły.

Zadbaj o poziom wilgoci w piwnicy

Staraj się trzymać rower w suchym i ciepłym miejscu. Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rdzewieniu. Dla pewności, przed postawieniem swojego jednośladu w piwnicy, musisz więc zadbać o dobrą wentylację. Jeśli masz obawy, możesz wykorzystać higrometr. Przyjmuje się, że wilgotność powinna mieścić się w granicach 30–65%. Gdy okaże się, że poziom jest zbyt wysoki, do osuszenia mogą przydać się dmuchawy grzewcze lub osuszacze kondensacyjne. 

Ponadto kiedy przebywasz w piwnicy, możesz szeroko otwierać okno, aby zadbać o przewiew. Świetnym sposobem jest zakup żelu krzemionkowego, który będzie pochłaniał nadmiar wilgoci. Dzięki temu nie tylko unikniesz rdzewienia, ale także powstawania grzybów, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów.

Wybierz właściwy wieszak lub uchwyt

Jednoślad potrafi zajmować dużo miejsca. Może to być szczególnie uciążliwe, jeśli posiadasz małą piwnicę. W takim przypadku świetnym pomysłem jest zamontowanie wieszaka lub uchwytu. Po zawieszeniu, nie tylko zaoszczędzisz cenną przestrzeń, ale także zmniejszysz ryzyko obicia roweru. Na rynku znajdziesz mocowania na jeden lub więcej pojazdów, ścienne bądź sufitowe. Masz do wyboru całą gamę materiałów, dzięki czemu jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Dobrze jest wybrać ogumowany uchwyt, aby zmniejszyć szanse porysowania się elementów roweru. Przed zakupem zwróć uwagę na maksymalny udźwig wybranego wieszaka, jego kolor oraz rozmiar.

Odpowiednio zabezpiecz rower w piwnicy

Wiele słyszy się o kradzieżach z klatek schodowych, komórek, a nawet z balkonów. Również przechowując rower w piwnicy, musisz pamiętać o kilku kwestiach, aby zminimalizować niebezpieczeństwo włamania. Kluczowe jest posiadanie drzwi odpornych na włamanie, najlepiej co najmniej klasy C, z dwoma zamkami. Oczywiście wymiana wiąże się z kosztami, ale zaoszczędzi Ci wiele nerwów. To inwestycja na lata, która raczej nie przewyższy wartości nowego roweru. 

Zdarza się jednak, że nie możesz pozwolić sobie na wymianę drzwi, a Twoje obecne są zamykane na kłódkę. Upewnij się w takiej sytuacji, czy posiadasz trzpieniowe zabezpieczenie z atestami. Dodatkowo, jeśli masz w piwnicy okno, postaraj się, aby było chronione grubymi prętami zbrojeniowymi. Na koniec, sam rower warto jest zapiąć U-lockiem o ramę i stabilną, grubą rurę.

Zdj. główne: Daniel Salcius/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*