Kupno działki w mieście – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kupno działki w mieście – na co zwrócić uwagę?
Jak kupić?Nieruchomości

Kupno działki jest ogromną inwestycją. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę, by nie mieć później problemów i nie żałować.

Dobra działka to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Szczególnie, jeśli chodzi o działkę w doskonałej lokalizacji – np. w mieście. Trzeba więc pamiętać, by przed zakupem wszystko dokładnie sprawdzić, by później nie żałować i nie „utopić” swoich pieniędzy. Sprawdzamy więc, na co trzeba zwracać uwagę.

1. Dobre miejsce to podstawa

Działka w mieście ma tę zaletę, że nie musimy martwić się o wielogodzinne dojazdy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie ona droższa niż ta, oddalona od miasta o kilka czy kilkanaście kilometrów. Jednak nie ma co liczyć na piękne widoki i lasy. Dlatego warto upewnić się, że w okolicy jest jakiś park, gdzie można będzie wybrać się i zaczerpnąć świeżego powietrza.

2. Istotne jest też ukształtowanie działki

Działkę z reguły kupuje się pod budowę domu. Dlatego należy zwrócić uwagę na kształt nabywanego terenu oraz usytuowanie go względem stron świata. Bardzo wąska działka może utrudnić zbudowanie wymarzonej nieruchomości (nie będzie jak jej ustawić). Najlepszym rozwiązaniem jest działka mająca kształt kwadratu lub prostokąta (niezbyt wąskiego).

3. Trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego

Przed zakupem działki warto udać się do urzędu i poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tam możemy też dowiedzieć się o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wówczas będziemy wiedzieli, co na tym terenie można postawić, jakie muszą być odległości nieruchomości od drogi czy sąsiadów oraz jaki procent powierzchni działki może zajmować obiekt budowlany (szczególnie, gdy chcemy postawić duży dom – np. parterowy).  

Warto mieć na uwadze, że wybierając działkę w mieście bardzo często jest ona wąska i niezbyt praktyczna, jeśli chodzi o budowę domu. Trudno też znaleźć odpowiednio duży teren.

4. Ważne jest także położenie działki względem stron świata

Warto patrzeć przyszłościowo. Dlatego kluczowe jest położenie działki względem stron świata – to istotne podczas późniejszej budowy domu. Ogród najlepiej, aby znajdował się na południu i zachodzie, by roślinność w ciągu dnia miała dostęp do słońca. Jeśli marzy nam się duży, nasłoneczniony taras i salon – to te powinny z kolei znaleźć się po stronie południowej. Od północny najczęściej umiejscowiona jest część gospodarcza. Sypialnie warto zaprojektować od wschodu, by z rana móc się cieszyć wschodzącym słońcem. 

5. Rodzaj gruntu

Mało kto pamięta o tym, by przed zakupem działki sprawdzić rodzaj gruntu. To ważne zarówno na działkach w mieście, jak i na wsi. Odpowiedni grunt sprawi, że unikniemy wielu dodatkowych kosztów podczas stawiania nieruchomości. Istotny w tym przypadku jest m.in. poziom wody gruntowej.

Jeśli będzie ona dość wysoko, wówczas możliwe, że będzie konieczne wykonanie dodatkowych zabezpieczeń i izolacji domu, a to wiąże się ze sporym wydatkiem. Z kolei zbyt słaba nośność gruntów sprawi, że będziemy musieli zainwestować w mocniejsze, a co za tym idzie, także droższe fundamenty.

>> Zobacz też: Dom w mieście – czy warto?

6. Sprawdź formalności

Działka, mimo że jest usytuowana w mieście, wcale nie musi mieć statusu budowlanej. Dlatego warto się co do tego upewnić. Wystarczy wizyta w urzędzie i sprawdzenie, czy w przyszłości będziemy mogli na danym terenie się budować. Warto także zajrzeć do księgi wieczystej i sprawdzić, czy teren, który chcemy nabyć, nie jest obciążony kredytem lub innymi zobowiązaniami.

7. Dostępność mediów

Wiele osób zakłada, że skoro działka jest w mieście, to z pewnością ma dostęp do wody, prądu czy gazu. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. A dociągnięcie mediów to bardzo duży wydatek, poza tym, w mieście, gdzie niemalże wszędzie mamy asfaltowe drogi może to być też bardziej skomplikowane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*