Jak znaleźć numer księgi wieczystej po numerze działki?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak znaleźć numer księgi wieczystej po numerze działki?
Jak kupić?Nieruchomości

Mimo że odnalezienie numeru księgi wieczystej po numerze działki nie jest skomplikowanym zadaniem, osoby, które nie mają doświadczenia w tego typu czynnościach, mogą czuć się zagubione.

Czym jest księga wieczysta nieruchomości?

Zanim wyjaśnimy, jak w szybki i prosty sposób znaleźć numer księgi wieczystej po numerze działki, warto przypomnieć, czym tak właściwie jest księga wieczysta. To rejestr publiczny, z którego możemy zaczerpnąć kluczowe informacje na temat nieruchomości np. to, czy dom lub mieszkanie, które chcemy kupić, nie jest obciążone hipoteką, czy prawami osób trzecich. Wiele osób nie wie, kto prowadzi księgi wieczyste. Za tego typu rejestry odpowiedzialne są wydziały wieczystoksięgowe Sądów Rejonowych. 

Jeśli chodzi o sam numer księgi wieczystej – składa się z III części, do których należy: 

  • kod wydziału Sądu Rejonowego prowadzącego księgę (pierwsze 4 znaki),
  • numer księgi (następne 8 cyfr), 
  • nadawana automatycznie cyfra kontrolna (jest ostatnia).

Elementy numeru księgi wieczystej oddziela znak „/”.

Jak wyszukać numer księgi wieczystej po numerze działki online?

Jak dotrzeć do księgi wieczystej na podstawie numeru (inaczej identyfikatora) działki? To bardzo proste. Od ponad dekady możemy sprawdzić numer księgi wieczystej przez Internet – za pomocą strony https://ksiegiwieczyste.pl/IdentyfikatorDzialki.html. Wystarczy więc wprowadzić w pole oznaczone ramką identyfikator działki i wykorzystać zbiór danych dostępnych online.

Jak wyszukać numer księgi wieczystej w tradycyjny sposób?

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu lub nie chcą korzystać z tej opcji, mogą udać się osobiście do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, który udostępni im informacje na temat numeru księgi wieczystej na podstawie złożonego wniosku. Pamiętajmy, że w tego typu wniosku musimy wykazać tzw. interes prawny i dokonać opłaty naliczonej przez dany organ.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi bez problemu znajdziecie numer księgi wieczystej po numerze działki. 

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Ala 22.02.2022

    Bardzo proszę o link.

  • Tom 22.02.2022

    Ciekawe, gdzie w EKW jest rubryka na identyfikator działki. Jest owszem w serwisach komercynych ale jest to odpłatne. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.