Mieszkanie pod klucz – co to znaczy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Mieszkanie pod klucz – co to znaczy?
Jak kupić?Nieruchomości

Kupno mieszkania jest nie lada wyzwaniem. O ile dotychczas Polacy decydowali się głównie na kupno domów w stanie surowym bądź deweloperskim, coraz większą popularnością cieszą się mieszkania pod klucz.

Czym właściwie jest mieszkanie pod klucz?

Mieszkanie pod klucz to wykończony lokal, do którego możemy wprowadzić się niemal natychmiast – jedyne, co czeka nowych właścicieli, to wizyta w salonie meblowym. Osoba decydująca się na taki wariant zazwyczaj ma do wyboru trzy standardy wykończenia: podstawowy (cena w dużych polskich miastach zaczyna się od 500 zł/m2), rozszerzony (cena od 750 zł/m2) oraz premium (od 1300 zł/m2). Im wyższy standard, tym większy wpływ ma nabywca na ostateczny charakter wykończenia i personalizację wnętrz. Przy czym już w podstawowej wersji nowy właściciel nie musi martwić się o nic – wszystkie przyłącza są gotowe, ściany pomalowane, drzwi wstawione wraz z ościeżnicami, wykonany biały montaż oraz zabudowa kuchenna. 

Pozostaje tylko przeprowadzka i szybka aranżacja wnętrz, adekwatna do własnych upodobań. Czasami zdarza się, że deweloper z własnej inicjatywy zajmuje się także i tym – jak w przypadku słynnej inwestycji Złota 44 w Warszawie; choć wtedy należy liczyć się z niebagatelnymi kwotami rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za stylowy, luksusowy apartament. 

Za i przeciw inwestycji w mieszkanie pod klucz

Szacunki spółki deweloperskiej HDK Invest mówią o tym, że niespełna 25% ich klientów decyduje się na zakup mieszkania w pełni wykończonego i wyposażonego. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na lokal w stanie surowym, by następnie stopniowo prowadzić prace wykończeniowe we własnym zakresie, indywidualnie decydować o wyposażeniu wnętrz, kosztorysie, sposobie wykończenia i wynajmie ekipy budowlanej, która będzie w stanie zrealizować wizję mieszkania marzeń. 

Dlatego przed dokonaniem wyboru między mieszkaniem w stanie surowym, deweloperskim a w pełni wykończonym należy zastanowić się nad tym, jak szybko chcielibyśmy się wprowadzić, ile pieniędzy wydać i czy jesteśmy w stanie na własną rękę weryfikować efekty pracy zatrudnionych budowlańców. Jeżeli zależy nam na szybkim zakupie, przeprowadzce, nie lubimy formalności i zdajemy sobie sprawę z wysokiej ceny (koszt indywidualnej wygody, bezpieczeństwa oraz znajomości ostatecznego kosztorysu), jaką niesie ze sobą mieszkanie pod klucz – warto zdecydować się na taki zakup, by w spokoju cieszyć się gotowym „produktem”, inwestycją na lata.  Nie bez powodu na mieszkanie pod klucz decydują się głównie osoby zainteresowane wynajmem, zdecydowanie rzadziej natomiast kupujący myślą o takim standardzie w kontekście domu rodzinnego. 

Czy zatem warto?

Decyzja o zakupie mieszkania pod klucz wiąże się z rozsądną analizą możliwości nabywcy, zarówno w kontekście posiadanych finansów, wiedzy, znajomości rynku, zdolności organizacyjnych oraz czasu, jaki chce się poświęcić na przygotowanie lokalu do przeprowadzki. Jednak, że zakup wykończonego obiektu, oczywiście poza wysoką ceną, wydaje się być całkiem rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób zorientowanych na szybką, pewną i bezstresową inwestycję w nieruchomość z rynku pierwotnego.

Zdjęcie główne: Anastasia Shuraeva/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*