Masz mały balkon i nie masz pomysłu, jak go zaaranżować? Uwierz, że taka powierzchnia też daje duże możliwości odnośnie dekoratorskich rozwiązań. Poznaj kilka trików na jego ozdobienie.
Wiosna w pełni, a to oznacza, że najwyższy czas zająć się “pozimowymi” porządkami na balkonie. Przez chłodne miesiące to miejsce stało się schowkiem? Więc pora to zmienić i dodać mu życia, nieco odświeżyć i zazielenić, lokując tam rośliny. Sprawdź nasze proste pomysły na renowację niewielkiego balkonu, by stał się Twoim kącikiem relaksu, np. po ciężkim dniu pracy.
By balkon (szczególnie ten niewielkich rozmiarów) stał się przytulnym miejscem, w którym chętnie będziesz spędzać czas, wystarczy odpowiednio go zaaranżować. A do tego potrzebna jest wyobraźnia i przede wszystkim chęci.
Od czego warto zacząć? Oczywiście od porządków. Jeśli po zimie zalega na Twoim balkonie masa niepotrzebnych rzeczy, usuń je stamtąd, a zobaczysz od razu, jaką przestrzeń masz do dyspozycji. Najlepiej będzie, gdy wyniesiesz z balkonu wszystko, co tam obecnie się znajduje, by móc dokładnie sprzątnąć każdy zakamarek.
Zadbaj o to, by mimo nieznacznych rozmiarów balkon stał się miejscem funkcjonalnym. Śmiało możesz czerpać inspirację z for wnętrzarskich czy magazynów tego typu, których na rynku jest całkiem sporo. Pomyśl o tym, jakie meble Ci się podobają, i czy nadawałyby się na mały balkon. Na pewno dobrze sprawdzą się te w jasnych odcieniach, z paneli, składane, ponieważ mogą one pełnić wiele funkcji.
Z lekkich drewnianych desek można zbić stolik i krzesła, a później pomalować je na biało. Fajnie sprawdzi się też jasna deska kompozytowa, którą można położyć na podłodze, co sprawi, że całe pomieszczenie się optycznie powiększy. Popularnością ostatnio cieszy się (zwłaszcza przy urządzaniu małych powierzchni balkonowych) w stylistyce skandynawskiej. Dlaczego? Ponieważ taki styl we wnętrzach charakteryzuje się zastosowaniem ciepłych barw, które świetnie ze sobą współgrają.
Pamiętaj, by obrać jeden styl aranżacji, bo jeśli zaczniesz mieszać np. teksturę mebli, kolory i jeszcze umieścisz tam masę bibelotów, to z pewnością uzyskasz efekt przeciwny do zamierzonego. Balkonowa przestrzeń ma być funkcjonalna, a nie stać się rupieciarnią.
Skup się na tym, by wszystkie dodatki ze sobą współgrały. Tekstylia powinny być w podobnej stylistyce. Na przykład siedziska krzeseł, koce i poduszki powinny się ze sobą komponować. Niekoniecznie muszą być w jednym odcieniu, najważniejsze, by kolory nie były mocno przeciwstawne, oraz aby nie gryzły się ze sobą.
Do meblarskiego zestawu wypoczynkowego śmiało możesz dobrać miękkie pufy, bo na hamak miejsca może być niestety za mało, lepiej sprawdzi się modne w ostatnich sezonach wiszące siedzisko. Obecnie dużą popularnością cieszą się dodatki balkonowe wykonane z miękkiego materiału, nieco w stylu boho, tzw. makramy. Dodadzą one na pewno balkonowej przestrzeni uroku, a i nie zajmą zbyt wiele miejsca, bo można je zawiesić np. na ścianie lub poręczy.
Czas spędzony wśród zieleni uspokaja i wycisza po ciężkim dniu. Więc, gdy już zaaranżujesz po zimie swój balkon na nowo, po tym, jak pojawią się na nim lekkie meble i piękne dodatki, najwyższy czas, by pomyśleć o roślinności.
Na niewielkiej balkonowej przestrzeni bardzo dobrze będzie wyglądała roślinna kompozycja ścienna. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest posadzenie kwiatów w kieszeniach mat czy wspomnianych wcześniej makram, albo w doniczkach ustawionych na półkach i parapetach. Gdy mamy mało miejsca, to lepiej nie stawiać donic z kwiatami na podłodze. W sklepach ogrodniczych czy wnętrzarskich jest szeroki wybór systemów modułowych, które umożliwiają stworzenie balkonowego ogródka bez zajmowania zbyt wielkiej przestrzeni.