Jak wybrać mieszkanie? 5 zasad

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać mieszkanie? 5 zasad
Jak kupić?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kupno nowego mieszkania to poważna decyzja, która jest też kosztowną inwestycją. Dlatego musisz zadbać o wybór odpowiedniego lokum. Oczywiście kluczowe znaczenie ma lokalizacja, metraż, ale również funkcjonalność mieszkania. Skorzystaj z naszego poradnika i zastosuj się do najważniejszych zasad, aby wybrać mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Jakie są najważniejsze zasady kupna nowego mieszkania?

Rynek wtórny czy pierwotny

Do dyspozycji masz sporo ciekawych ofert, ale wybór mieszkania rozpocznij od określenia, czy zależy Ci na rynku wtórnym, czy może preferujesz rynek pierwotny. Każda z tych opcji ma zalety i wady. Choć nowe mieszkania w Bydgoszczy z pewnością ograniczą liczbę prac remontowych, jakie musisz wykonać. Poza tym możesz maksymalnie dostosować układ pomieszczeń do swoich wymagań i potrzeb. Zwróć również uwagę na to, że nowe budownictwo zazwyczaj jest dużo nowocześniejsze, a Ty możesz skorzystać z wielu przydatnych udogodnień typu winda, klimatyzacja, monitoring oraz podziemne garaże.

Typ lokalizacji

Weź pod uwagę miejsce pracy, dostępność punktów usługowych oraz swoje preferencje podczas wyboru mieszkania. Przede wszystkim skup się na różnych typach lokalizacji. Do dyspozycji są m.in. rozwinięte osiedla, gdzie urządzone są nie tylko tereny zielone, ale są również drogi dojazdowe, powstały place zabaw oraz sklepy. Jeśli chcesz uczestniczyć w tworzeniu tej przestrzeni, to dobrym rozwiązaniem jest osiedle, które dopiero jest w fazie rozwoju. 

Udogodnienia przewidziane dla mieszkańców

Miejsca parkingowe, place zabaw, zagospodarowane tereny zielone bądź siłownia, to tylko przykładowe udogodnienia, które mogą znacząco podnieść komfort mieszkania. Dlatego przekonaj się, czy deweloper bądź inny inwestor przewidują ich budowę. Koniecznie zwróć też uwagę na obecność monitoringu, ponieważ ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Coraz częściej budowane są również zamknięte osiedla, pilnowane przez portiera. Poza tym niezwykle przydatne są komórki lokatorskie, choć zazwyczaj musisz za nie dodatkowo zapłacić.

Zagospodarowanie przestrzenne

Podczas zakupu mieszkania koniecznie zwróć uwagę na to, jakie plany ma miasto, gmina czy dzielnica dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiesz się, jakie inwestycje mają być wykonane w okolicy w ciągu najbliższych lat. W końcu na pewno nie chcesz, żeby tuż za Twoim oknem została wybudowana droga szybkiego ruchu, supermarket bądź wieżowiec, który przysłoni Ci widoki. Wszystkie te informacje znajdziesz w planie zagospodarowania przestrzennego.

Metraż i liczba pokoi

Oczywiście podczas wyboru mieszkania nie możesz pominąć tak ważnej kwestii, jak dopasowanie metrażu do Twoich potrzeb. Zwróć również uwagę na liczbę pomieszczeń. Wśród najpopularniejszych ofert są te dwupokojowe, co ma związek z ceną oraz funkcjonalnością takiej przestrzeni. Poza tym zazwyczaj mieszkania mają ok. 40 m2. Takie mieszkanie z pewnością sprawdzi się w przypadku jednej osoby, małżeństwa, seniorów czy rodziny z jednym dzieckiem.

Fot.: Norbert Levajsics/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*