Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
Jak sprzedać?Nieruchomości

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale obawiasz się, że Ci się to nie uda, ponieważ lokum jest obciążone kredytem? Wciąż możesz je zbyć, ale musisz pamiętać o kilku kwestiach podczas transakcji.

Plany się zmieniają i mieszkanie, które miało stać się naszą domową oazą, musimy sprzedać. Obawiamy się jednak, że nie będzie to takie proste, ponieważ nieruchomość jest obciążona kredytem i pewnie ze względu na to napotkamy jakieś trudności formalne.

W Polsce większa połowa mieszkań jest kupowana dzięki pieniądzom pochodzącym właśnie z kredytu hipotecznego. To zobowiązanie, które jest zaciągane na okres 20–30 lat, więc nie dziwi fakt, że w tym czasie mogą wydarzyć się różne losowe, życiowe sytuacje, które zmuszają właścicieli do sprzedaży mieszkania wraz z hipoteką. Oczywiście nie obędzie się bez załatwienia kilku niezbędnych formalności. Co musimy załatwić, zanim zdecydujemy się sprzedać mieszkanie z kredytem?

Skąd w Polsce taka popularność kredytów hipotecznych?

Kredyty hipoteczne są popularne zwłaszcza wśród ludzi młodych. Wynika to głównie z faktu, że nie każdego stać w młodym wieku na kupno własnego mieszkania za gotówkę. Dlatego „związanie” się z bankiem pożyczką na kilkadziesiąt lat jest dla większości jedynym sposobem na nabycie własnej wymarzonej nieruchomości.

Czy trudno jest sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Kredyt hipoteczny zaciągnięty na mieszkanie nie jest przeszkodą w jego sprzedaży, ale może być utrudnieniem. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wystawieniu swojej nieruchomości na sprzedaż, to musisz przede wszystkim załatwić na to zgodę banku i  jeszcze kilka niezbędnych formalności. 

Pamiętaj o tym, że mimo zaciągniętej od banku pożyczki na zakup mieszkania, to Ty jesteś jego właścicielem. Instytucja bankowa zabezpiecza się za to wpisem do księgi wieczystej. To Twoja nieruchomość i w świetle prawa możesz z nią robić, co chcesz. Trochę inaczej sprawa wygląda, gdy nabyłeś mieszkanie z hipoteką. Wówczas, jeśli będziesz chcieć sprzedać lokum, to Twoim obowiązkiem będzie poinformowanie o takiej decyzji banku.

A co z urzędem skarbowym? Czy tę instytucję również należy powiadomić? Nie, ale należy zapłacić podatek PCC – od czynności cywilnoprawnych. Jednak uregulowanie tej należności leży w interesie osoby kupującej od Ciebie mieszkanie, więc Ty nie musisz się tym martwić.

Jest jednak inna, dość istotna kwestia i ta tyczy się kredytobiorcy i jego zobowiązań do urzędu skarbowego. Jeśli będziesz chcieć sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat (licząc od końca roku, w którym nabyłeś nieruchomość) to musisz pamiętać o konieczności zapłaty podatku. Podatek wynosi 19% od dochodu. Jeśli jednak będzie Ci zależało na tym, aby uniknąć płacenia podatku, to powinieneś poczekać ze sprzedażą mieszkania z kredytem te 5 lat.

Jest jeszcze inne wyjście z tej sytuacji, by nie musieć płacić podatku i sprzedać nieruchomość wcześniej. To możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Dzięki niej można uniknąć płacenia podatku albo zmniejszyć jego kwotę, o ile przychód ze sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem przeznaczy się na przykład na kupno innego mieszkania bądź gruntu pod nieruchomość.

>> Zobacz też: Rekordowa liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe w kwietniu 2021!

Co w sytuacji, gdy już znajdziemy potencjalnych nabywców na nasze mieszkanie? Teraz istotną kwestią będzie to, czy chcą kupić nieruchomość za gotówkę, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Bez względu na wariant, należy przygotować przedwstępną umowę i wziąć zaliczkę od kupującego, która pozwoli na uzyskanie z banku promesy, czyli obietnicy wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej po całkowitej spłacie kredytu. Już po zawarciu prawomocnej umowy, nabywca nieruchomości, albo jego bank (w sytuacji, gdy na zakup mieszkania wziął on kredyt hipoteczny) przekazuje środki sprzedającemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*