Jak skutecznie dbać o okna aluminiowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak skutecznie dbać o okna aluminiowe?
Jak sprzedać?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Okna aluminiowe są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, niż drewniane, nie oznacza to jednak, że w ogóle nie trzeba przejmować się ich stanem. Ich ramy często się brudzą, a długie nieczyszczenie ich może wpłynąć na jakość korzystania z nich. Dlatego warto kontrolować stan stolarki okiennej w domu czy mieszkaniu oraz reagować, kiedy widzi się, że zbierają się na niej zanieczyszczenia.

Jak wygląda podstawowa pielęgnacja okien aluminiowych?

Poprawnie wykonane okna aluminiowe nie powinny stanowić większego problemu w utrzymaniu. Firmy takie jak https://www.aliplast.pl/ dbają o to, żeby ich rozwiązania zostały poprawnie zamontowane, upewniają się także, czy są bezpieczne i czy działają bez zarzutu. Tak przygotowana stolarka okienna nie wymaga znacznego konserwowania, jeśli nie dojdzie do żadnych nietypowych sytuacji, na przykład mechanicznego uszkodzenia ramy czy systemu zamykania, właściciel nie musi wkładać dodatkowej pracy w okna.

Podstawowym działaniem, jakie należy podjąć w ramach pielęgnacji okien aluminiowych, jest ich mycie. Można przeprowadzić je za pomocą:

  • wilgotnej szmatki. Czysta woda bez problemu usunie mniejsze zabrudzenia,
  • szmatki zamoczonej w detergencie. Często w tym celu wykorzystuje się płyn do mycia naczyń albo do mycia szyb,
  • specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do aluminium,
  • nafty, która usunie problematyczne i duża zanieczyszczenia.

Okna można zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami. Zazwyczaj właściciele decydują się na taki ruch, kiedy wiedzą, że ich działania albo pogoda może im zaszkodzić.

Jak myć okna aluminiowe, żeby właściwie o nie zadbać?

Okna aluminiowe należy myć nie tylko z zewnątrz. Rama to ważna ich część, ale to, czy będzie czysta, to raczej kwestia estetyczna. Osadzające się na niej smugi czy ślady nie zaszkodzą działaniu całego systemu. Inaczej może być w przypadku tych zanieczyszczeń, które osadzają się wewnątrz niej. Otwieranie okna zawsze niesie za sobą ryzyko ubrudzenia uszczelek i zawiasów. Utrzymanie ich w czystości jest bardzo ważne.

Wnętrze ramy okna aluminiowego można myć tym samym środkiem, co jej zewnętrzną część. Trzeba przy tym bardzo uważać, żeby niczego nie uszkodzić. Przed przetarciem ramy na mokro należy wymieść z tego obszaru wszystkie zanieczyszczenia w formie ciała stałego, takie jak kurz czy ciałka owadów. Uszczelki i zawiasy, tak samo jak resztę okna, należy wytrzeć na sucho po skończonej pracy. W ten sposób będzie można szybko zweryfikować, czy nie pozostawiło się zanieczyszczeń i czy system nie jest uszkodzony. To może być niewidoczne, kiedy jest zabrudzony.

Fot.: Phil Desforges/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*