W jakim stylu urządzić mieszkanie? Przegląd

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W jakim stylu urządzić mieszkanie? Przegląd
Urządzanie i inspiracje

Kiedy już zdecydujemy się na zakup nowego mieszkania, stajemy przed dylematem dotyczącym jego wystroju. Niektóre osoby oddają to zadanie w ręce projektantów wnętrz, inne poszukują inspiracji w katalogach salonów meblowych. Jest też liczna grupa świeżo upieczonych lokatorów, którzy przeglądają Internet i dla Was postanowiliśmy przygotować krótki przegląd popularnych stylów aranżacji wnętrz.

Styl art déco

Styl art déco to obok stylu rustykalnego zdecydowanie najstarsza opcja wykończenia wnętrz w tym zestawieniu, bo szczególną popularność zyskał w czasach dwudziestolecia międzywojennego, kiedy na salonach królowała pikowana tapicerka zaokrąglonych mebli, wzorzyste materiały z motywem figur geometrycznych bądź kwiatów, stonowane, często zaskakujące połączenia kontrastowych barw oraz mnóstwo antyków z minionych epok. To właśnie dzięki takim połączeniom współczesne imitacje tego stylu cieszą się sławą klasycznej elegancji.

Styl industrialny

Zwany również loftowym, szczególną popularność zawdzięcza USA z lat 50. Wówczas, w efekcie modernizacji zakładów przemysłowych, opustoszałe, ogromne przestrzenie fabryk z dużymi oknami zaczęto przekształcać na przytulne mieszkania, z dominującym odcieniem bieli i szarości, gdzie królowały surowe materiały (beton, metal, drewno, szkło), oświetlane przez metalowe klosze czy same żarówki. Dziś coraz częściej możemy spotkać się z tego typu wystrojem w nowoczesnych budynkach.

Styl vintage

Styl vintage to osobliwe połączenie tradycji z nowoczesnością, zazwyczaj odnoszące się do koncepcji zero waste, który w polskim wydaniu nawiązuje przede wszystkim do wystroju wnętrz dominującego w czasach PRL. Dziś charakteryzuje się użytkowaniem mebli z drugiej ręki, charakterystycznymi dodatkami w postaci porcelany, kryształowych mis, zielonych butelek po oranżadzie czy starych obrazów z tego okresu.

Styl klasyczny

To najtrwalszy i najpopularniejszy współcześnie styl polskich domów. Jest stonowany, skupia się na użyteczności i długotrwałości pomieszczeń, liczy się symetria, proste formy, a jego wiodącą cechą jest obecność sztukaterii na ścianach. Niby nic nadzwyczajnego, a cieszy oko. 

Styl skandynawski

Prostota, oszczędność, mnóstwo światła, duże przestrzenie, wygoda i komfort – tak w skrócie można zdefiniować styl skandynawski. Skandynawowie cenią sobie biel, naturalne materiały (drewno, len) oraz miękkie tkaniny (przytulne koce i poduszki), czym stopniowo zarażają młodych Europejczyków, zafascynowanych wnętrzami domów z Półwyspu Skandynawskiego.

Styl rustykalny

Styl rustykalny to synonim wiejskiej sielanki, powrotu do beztroskich czasów upalnego lata  na wsi. W założeniu ma imitować charakter swojskiej, przytulnej chatki na uboczu, gdzie dominują jasne kolory, ludowe zdobienia, naturalne materiały – głównie drewno czy kamień – nadgryzione zębem czasu. Nieodłącznym elementem rustykalnych wnętrz są proste kwiatki, najczęściej te zebrane na polu.

Styl Hampton

Styl Hampton to z kolei podróż w nadmorskie rejony sprzyjające wyciszeniu i odpoczynkowi. W pomieszczeniach nawiązujących do tego stylu dominują jasne barwy z dominującą rolą błękitu, drewno we wszelakich formach, długie zasłony okienne czy miękkie kanapy, na których w wolnych chwilach mogą spoczywać właściciele domowego „kurortu”.

Przeczytaj też: https://cityislife.pl/urzadzanie-i-inspiracje/jak-urzadzic-jadalnie-w-malym-mieszkaniu/

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*