Jak podnieść wartość mieszkania na sprzedaż?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak podnieść wartość mieszkania na sprzedaż?
Jak sprzedać?Nieruchomości

Mieszkanie to inwestycja, dzięki sprzedaży której możemy odzyskać zainwestowane pieniądze oraz w niektórych przypadkach szybko się wzbogacić. Co zrobić oraz na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy chcemy sprzedać nieruchomość i podnieść jej wartość rynkową?

Zrób mały remont i posprzątaj 

Uprzątnij całą przestrzeń. Wyrzuć lub oddaj zepsute wyposażenie czy niedziałające sprzęty. Spakuj nadmiar mebli, bibeloty oraz pamiątki. Potencjalnemu nabywcy będzie dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie, w jaki sposób będzie mógł zorganizować przestrzeń i dopasować ją do własnych potrzeb.

Jeśli w mieszkaniu pojawiają się szkodniki tj. muszki, rybiki, myszy bądź karaluchy, pozbądź się ich niezwłocznie.

Wrażenie czystości i schludności uzyskasz również dzięki odmalowaniu ścian i sufitów, wymianie płytek w kuchni czy łazience, paneli, drzwi lub frontów bądź uchwytów szafek. Pozwoli to na odświeżenie wnętrza przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym. Wybierając farby, postaw na neutralne kolory. Wnętrza dzięki temu nabiorą nowoczesnego i przede wszystkim uniwersalnego charakteru.

Możesz wymienić również oświetlenie na takie, by to właśnie ono grało pierwsze skrzypce — chyba każdy lubi przebywać w jasnej przestrzeni. Właściwe lampy pozwolą Ci stworzyć nastrój i klimat w pomieszczeniach oraz sprawić, że nie będzie się chciało z nich wychodzić. Kiedy zależy Ci na optycznym powiększeniu mieszkania, umieść w kluczowych miejscach lustra.

Nie zapominaj również o drzwiach wejściowych i przestrzeni przed nimi. Prostym i niskobudżetowym sposobem na uatrakcyjnienie korytarza prowadzącego do mieszkania jest zakup ciekawej wycieraczki, która już na wstępie przykuje wzrok.

Krytyczne oględziny i naprawa usterek

Przygotowania do sprzedaży mieszkania rozpocznij od dokładnej analizy warunków panujących w mieszkaniu. W trakcie tej czynności musisz zachować obiektywizm i krytycyzm. Usterki, do których się przyzwyczaiłeś, z pewnością nie pomogą Ci podnieść wartości mieszkania w momencie sprzedaży. 

Dlatego sprawdź stan tynków, kranów, fug, uszczelnienia kabiny prysznicowej czy wanny, wymień cieknącą uszczelkę lub spłuczkę, naoliw zamki i zawiasy skrzypiących drzwi, dokręć kontakty i gniazdka. Możesz zastanowić się również nad rewitalizacją lub wymianą instalacji, przemyśl jednak, czy ostatecznie będzie to opłacalny ruch.

Zadbaj o atmosferę

Przygotuj mieszkanie na wizytę potencjalnego nabywcy. We wnętrzach umieść dodatki, które sprawią, że całość będzie bardziej przytulna. Istotnym aspektem będzie również zapach. Jego źródłem może być świeca zapachowa, specjalne perfumy do wnętrz czy odświeżacz powietrza. W wazonie na stole w salonie bądź kuchni umieść świeże kwiaty. Na kuchennym blacie ustaw doniczki z ziołami, na sofie ułóż puszysty koc i poduszki. 

Stwórz atrakcyjną ofertę 

Walkę o korzystną transakcję zacznij już na etapie tworzenia ogłoszenia. Pamiętaj o umieszczeniu w przygotowywanej ofercie wszystkich koniecznych informacji, tj. metraż, lokalizacja, rozkład pomieszczeń, stan wyposażenia, które pozostanie w mieszkaniu, a także opłaty i koszty eksploatacyjne oraz kontakt. Miej również na uwadze, że często „kupujemy oczami”, dlatego konieczne będzie umieszczenie atrakcyjnych zdjęć, które podkreślą atuty i ukryją ewentualne mankamenty nieruchomości.

Zdjęcie główne: Pixabay/Pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*