Dom w mieście – czy warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dom w mieście – czy warto?
Jak kupić?Nieruchomości

Planujemy wybudować upragniony dom. Tylko gdzie go postawić? W mieście? Na wsi? W tym przypadku trzeba dobrze przemyśleć lokalizację.

Gdy podejmujemy decyzję o budowie domu zazwyczaj jesteśmy podekscytowani, przejęci a jednak i pewni obaw. To ogromna inwestycja i w wielu przypadkach – na całe życie. W Polsce ludzie rzadko przeprowadzają się z wybudowanego domu (zupełnie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdy przeprowadza się w swoim życiu kilkakrotnie). Czy wybrać dom w mieście, a może nieco bliżej natury? To zależy od tego, jakie mamy potrzeby i preferencje.

Zalety domu w mieście

Dom w mieście ma jedną, główną i niepodważalną zaletę – wszędzie jest blisko: do sklepów, pracy, kina, urzędów itp. By gdziekolwiek dojechać, wystarczy często chwila (chyba, że jedziemy samochodem w porze, gdy są korki).

Jednak trzeba liczyć się z tym, że działka w mieście kosztuje kilkakrotnie więcej, niż ta oddalona od niego o te kilka czy kilkanaście kilometrów. Dlatego decydując się na budowę w takim miejscu trzeba mieć nieco więcej gotówki i liczyć się z tym, że raczej będziemy musieli zadowolić się mniejszą, a czasem naprawdę bardzo małą działką. W związku z tym raczej możemy zapomnieć o modnym współcześnie domu parterowym, który zajmuje sporą powierzchnię, a co za tym idzie – wymaga sporego skrawka ziemi. 

W przypadku budowy domu w mieście mamy też zazwyczaj łatwy dostęp do wszystkich mediów, jak woda, gaz i prąd. Pociągnięcie ich do działki za miastem to także spory koszt. I tu należy wymienić kolejną zaletę – nie trzeba martwić się o żadne studnie głębinowe ani piece czy kotłownie. Dom może być ogrzewany gazem, co jest czystszym i łatwiejszym rozwiązaniem.

Dom w mieście to także idealne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na pięknej, malowniczej okolicy i lesie. Wolne działki zazwyczaj znajdują się między już dawno wybudowanymi domami, często nieopodal są blokowiska, a jedynym miejscem na spacer jest ewentualnie park. Dlatego to też doskonała lokalizacja dla zapracowanych osób, które większość dnia spędzają poza domem, często wyjeżdżają i lubią miejski zgiełk. 

Mieszkając w mieście mamy także łatwiejszy dostęp do wszelkiego rodzaju usług. Tu do domu bez problemu dowiozą nam towar zamówiony w sklepie, catering czy chociażby pizzę. 

>> Zobacz też: Czy spółdzielnia mieszkaniowa musi zapewnić miejsce parkingowe?

Wady domu w mieście

Budowa domu w mieście jest z pewnością dużo droższa niż domu na wsi. Zaczynając już od samej działki, tu ceny mogą się różnić diametralnie. Często nie mamy też możliwości budowania bardzo nowoczesnego domu, gdyż w okolicy są od lat inne, do których trzeba się dostosować (zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego). Raczej należy też nastawiać się na dom “w górę”, czyli składający się z kilku kondygnacji, bowiem trudno znaleźć w mieście atrakcyjną i zarazem dużą działkę. 

Nie ma co jednak liczyć tu na ciszę, spokój i świeże powietrze. Miasto ma swoje uroki, ale tu życie toczy się szybciej, jest dużo głośniej. Raczej nie ma co liczyć na sąsiedzkie przyjaźnie, ludzie często najzwyczajniej w świecie nie mają na nie czasu. Zupełnie inaczej niż w podmiejskich miejscowościach albo tych naprawdę sporo oddalonych od miasta, w których ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał.

Współcześnie budując dom w aglomeracji miejskiej, inwestorzy zazwyczaj decydują się na rekuperację, dla wymiany powietrza bez konieczności otwierania okien (to wiąże się ze spalinami i hałasem). Rekuperacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Czy warto więc budować dom w mieście? To z pewnością zależy od potrzeb, charakteru i stylu życia osoby, która będzie w nim mieszkała. Jeśli ktoś nie potrzebuje zieleni, ciszy i spokoju, a do tego ma sporo gotówki – to zapewne tak. W innym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie dom za miastem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*