Ptasie Gniazdo – tak nazywany jest Stadion Narodowy w Pekinie, stworzony specjalnie na odbywające się tam w 2008 roku Igrzyska Olimpijskie. Przez wielu nazywany największym osiągnięciem współczesnej inżynierii, górujący nad tym wspaniałym miastem i nieodmiennie nasuwający porównanie do ptasiego gniazda.
Stadion Narodowy znajduje się w południowej części kompleksu olimpijskiego. To ogromny stadion, którego powierzchnia wynosi aż 204 278 m2. Choć wiele krajów przygotowało zachwycające kompleksy olimpijskie, w późniejszym czasie nie zdawały one sprawdzianu praktyczności. W przypadku stadionu w Pekinie miało być inaczej. To w Ptasim Gnieździe, zaprojektowanym przez szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron, już po zakończeniu Igrzysk, odbywały się imprezy sportowe oraz koncerty. Aby jeszcze zwiększyć walory stadionu, w okolicy stworzono park, wręcz idealny do odpoczynku.
Dwoje szwajcarskich architektów, Jacques Herzog i Pierre de Meuron, wpadło na niebanalny pomysł stworzenia budowli inspirowanej naturą. Dostrzegli potencjał w pracy innych zdolnych architektów – ptaków. I chociaż ptasie gniazdo to pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy mowa o Stadionie Narodowym w Pekinie, nie była to jedyna inspiracja twórców. Opływowy, wygięty kształt dachu jest nawiązaniem do Yin i Yang, czyli chińskiej filozofii równowagi i harmonii, a charakterystyczne szczeliny w strukturze stadionu podobne są do wzoru popękanej porcelany, charakterystycznego elementu pekińskich targowisk.
Aby równie ogromny projekt, co Ptasie Gniazdo, utrzymał się po takiej imprezie jak Igrzyska Olimpijskie, wszystko musiało zostać dokładnie przemyślane. Właśnie dlatego cała przestrzeń wokół stadionu została dokładnie zagospodarowana. Mowa tutaj nie tylko o pobliskim parku. W środku stalowej konstrukcji skrywa się wiele sklepów, restauracji, barów, a nawet hoteli. Nic dziwnego, że stadion składa się z aż siedmiu kondygnacji!
W pekińskim „Ptasim Gnieździe” nie mogło zabraknąć także polskiego akcentu. W czasie odbywających się tam w 2008 roku Igrzysk Olimpijskich to właśnie Mazurek Dąbrowskiego był pierwszym hymnem, który rozbrzmiał po ceremonii otwarcia. Wszystko za zasługą, Tomasza Majewskiego, który zdobył złoty medal w pchnięciu kulą.
Zdj. główne: Hong Jiang/unsplash.com