Jak dobrze przygotować się do wakacji?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobrze przygotować się do wakacji?
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wakacje to czas, na który wiele osób czeka przez cały rok. Urlop to w końcu doskonała okazja nie tylko, by odpocząć, ale też zwiedzić nowe miejsca np. za granicą. Aby jednak każda chwila wakacji była naprawdę wyjątkowa, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdu.

Od czego zacząć przygotowania do wakacji?

Na początek konieczne jest dokładne zaplanowanie swojego wyjazdu. Wybierając miejsce docelowe, zastanów się nad swoimi potrzebami, zainteresowaniami oraz określ dokładny budżet. Następnie zaplanuj trasy oraz wybierz miejsce noclegowe. Pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnego stresu i w pełni cieszyć się wakacjami na miejscu.

Przed wyjazdem warto też dokładnie sprawdzić prognozę pogody w miejscu docelowym oraz odpowiednio spakować się, pamiętając o takich akcesoriach jak krem z filtrem czy okulary przeciwsłoneczne. Do tego znajomość lokalnej kultury i zwyczajów może okazać się nieoceniona, zwłaszcza w kontakcie z miejscową społecznością. Warto też nauczyć się kilku podstawowych fraz w języku obowiązującym w miejscu docelowym.

Ważne jest też sprawdzenie dokumentów. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, w tym paszport i dowód osobisty. Warto też ustalić, czy w miejscu, do którego się wybierasz, nie jest wymagana wiza. Koniecznie zadbaj również o wyrobienie karty EKUZ i zakup ubezpieczenia turystycznego.

Karta EKUZ – czym jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to dokument, który dla podróżujących po Europie stanowi podstawowy środek gwarancji dostępu do opieki zdrowotnej. Jest wydawana bez żadnych opłat i możesz ją wyrobić od ręki w oddziale NFZ. Dzięki EKUZ możesz skorzystać z usług medycznych w ramach publicznej służby zdrowia danego państwa, bez dodatkowych limitów.

Zasięg geograficzny Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ograniczony do krajów Europy, a zakres dostępnych świadczeń może różnić się w zależności od regulacji obowiązujących w danym kraju. Innymi słowy, to co jest dostępne w ramach publicznej służby zdrowia w jednym kraju, może nie być dostępne w innym. Dlatego przed wyjazdem warto dokładnie zaznajomić się z listą świadczeń refundowanych w miejscu docelowym.

Podróżując po Europie z kartą EKUZ, możesz mieć pewność, że w przypadku nagłej potrzeby medycznej otrzymasz odpowiednią pomoc. O tym, kiedy EKUZ nie będzie wystarczającą ochroną, przeczytaj tutaj

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Procedura wyrobienia karty EKUZ jest bardzo prosta. Wystarczy tylko wykonać kilka kroków:

  • Przygotuj i wypełnij wniosek – możesz go otrzymać w placówkach stacjonarnych NFZ oraz online. 
  • Złóż wniosek – jest to możliwe w najbliższym oddziale NFZ, pocztą, mailowo lub w Internecie (przez platformę ePUAP lub IKP).
  • Odbierz dokument  – składając wniosek w oddziale NFZ, kartę otrzymasz od ręki. Jeśli wyślesz go online lub pocztą, otrzymasz ją w ciągu kilku dni na wskazany adres.

Polisa turystyczna – jakie ma zalety?

Choć EKUZ zapewnia podstawową ochronę zdrowotną w wielu krajach europejskich, polisa turystyczna oferuje znacznie szersze możliwości. Przede wszystkim ubezpieczenie daje dostęp do szerszej gamy świadczeń zdrowotnych, niezależnie od tego, czy jesteś w kraju należącym do Unii Europejskiej, czy w egzotycznych miejscach poza granicami kontynentu.

Jednym z głównych atutów polisy jest możliwość korzystania z prywatnych placówek medycznych na całym świecie. To gwarancja szybszego i często bardziej komfortowego leczenia. Ponadto ubezpieczenie pokrywa koszty związane z działaniami ratunkowymi, a także różnego rodzaju interwencjami medycznymi, niezależnie od ich charakteru.

W skład pakietu ubezpieczeniowego często wchodzą również dodatkowe zabezpieczenia, takie jak ubezpieczenia NNW, OC oraz assistance, które zapewniają wsparcie w postaci tłumaczenia czy pomocy prawnej w trudnych sytuacjach. Co więcej, polisa może chronić również Twój bagaż, sprzęt sportowy czy nawet zabezpieczyć Cię w przypadku opóźnienia lotu.

Choć ubezpieczenie turystyczne wiąże się z dodatkowym kosztem, warto traktować je jako inwestycję w spokojny i bezpieczny wypoczynek. Ważne jednak, by przed wykupieniem polisy dokładnie zapoznać się z jej zakresem oraz wszelkimi wyłączeniami, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Dlaczego warto mieć zarówno EKUZ, jak i polisę turystyczną?

W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadek, uraz czy choroba, warto mieć zarówno EKUZ, jak i polisę turystyczną. Da Ci to większą elastyczność w wyborze placówki, jak i rodzaju leczenia. EKUZ pomoże Ci otrzymać bezpłatne leczenie w krajach europejskich i może ułatwić przyjęcie do placówki medycznej w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zajrzyj tutaj: https://ekuz.com.pl/, by uzyskać pełną informację na ten temat.

Polisa turystyczna z kolei da Ci gwarancję szerszego ubezpieczenia i możliwość skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej na całym świecie. Ich połączenie zapewni Ci kompleksowe zabezpieczenie, które pozwoli Ci spokojnie odpoczywać.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*