Armatura wodociągowa — rodzaje i funkcje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Armatura wodociągowa — rodzaje i funkcje
Jak kupić?Nieruchomości

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Armatura wodociągowa pełni jedną z ważniejszych funkcji i elementów jeśli chodzi o system wodociągowy. Zazwyczaj są to elementy montowane w ziemi, różnego rodzaju komorach czy studzienkach ulicznych, choć i od tego czasem zdarzają się wyjątki (jak na przykład hydranty uliczne). To dzięki tym specjalistycznym urządzeniom, możliwy jest przepływ wody użytkowej bezpośrednio do obiektów bez zbędnych strat. Skutecznie sprawdzi się ona zarówno w przypadku inwestycji większych jak i mniejszych.

Rodzaje armatury i jej zastosowanie

Specjalistyczne sprzęty wchodzące w skład armatury wodociągowej to takie elementy jak:

  • zawory – wyróżnić tutaj można jednakowo zawory kulowe, zwrotne, kulowe kuloodporne, klapowe, iglicowe, a także motylkowe, 
  • reduktory, 
  • filtry – dzięki specjalnym siatkom pozwalają one na usuwanie zanieczyszczeń, 
  • zasuwy, 
  • nawiertki – części służące do przyłączania domowych instalacji wodnych do sieci wodociągowych z PE oraz PCV,  
  • rozdzielacze wodne.

Dodatkowo można tutaj też zaliczyć skrzynki uliczne, studnie wodomierzowe zapewniające ochronę licznika wody czy hydranty. Najczęściej wykonane są one z betonu lub tworzywa sztucznego ułatwiające odczyt oraz montaż instalacji. Wszystkie te elementy łączą ogólną sieć wodociągową z instalacją położoną w budynku, zapewniając wodę w domostwie. 

Różnego rodzaju armaturę wodociągową łatwo można znaleźć także w sklepach internetowych, jak na przykład https://www.anwod.com.pl/. Ważne jest by skutecznie oraz odpowiednio dobrać armaturę do aktualnych potrzeb z racji tego, że jest ona niezbędna do skutecznego działania całego systemu wodociągowego.

Jak skutecznie dobrać armaturę wodociągową? 

Wybierając armaturę wodociągową, warto wziąć kilka ważnych czynników pod uwagę. Najważniejszym z nich jest dobranie rodzaju armatury do konkretnego zastosowania, przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na ciśnienie wody, rodzaj przepływu oraz temperatury. Innym czynnikiem, który ma duże znaczenie, jest jakość produktów, oferowanych przez różnego rodzaju firmy. Ważne jest, by towar ten był od sprawdzonych producentów, a także by spełniała ona wszelkie potrzebne normy bezpieczeństwa i wymagania. 

Dobrym rozwiązaniem jest także, by wybrana armatura wodociągowa pozwoliła na ewentualną wymianę poszczególnych elementów czy montaż kolejnych części systemu oraz ich konserwację. Warto również podczas wyboru odpowiedniej armatury uwzględnić parametry techniczne produktów, a także przeprowadzić konkretną analizę wymagań dotyczących tworzonej sieci. 

Fot.: Jacek Dylag/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*