Wiele małżeństw decyduje się na wzięcie wspólnego kredytu hipotecznego. Co jednak zrobić, jeśli formalnie nie jesteście jeszcze parą? Wyjaśniamy, jak wygląda to z perspektywy banków.
Zdarza się, że jedyną możliwością, by dostać kredyt hipoteczny, jest wzięcie go wspólnie. Jeśli większość banków nie jest skłonna do przyznania Ci hipoteki ze względu na zbyt niską zdolność kredytową, możesz poprosić o pomoc swoich najbliższych. Jeśli po jakimś czasie wspólnego mieszkania zapragniecie przejść „na swoje”, w wielu przypadkach jedynym wyjściem będzie wspólne wzięcie kredytu hipotecznego. To naturalny krok, szczególnie w przypadku młodych par, które nie dysponują jeszcze samodzielnie wystarczającą zdolnością kredytową. Należy jednak pamiętać, że wiąże się on z dużą odpowiedzialnością. Obie strony są wtedy w takim samym stopniu zobowiązane do spłacania rat.
Jeśli nie jesteście pewni, czy otrzymacie kredyt hipoteczny lub macie jakieś wątpliwości, skorzystajcie z pomocy doradcy kredytowego. Wspólnie porównacie oferty banków i obliczycie przewidywane wysokości rat. Możecie też skorzystać na początek z kalkulatora zdolności kredytowej.
Należy wspomnieć, że przy ocenianiu zdolności kredytowej obu stron, bank bierze pod uwagę, czy prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe. Jeśli tak, sporządzanie umowy będzie wyglądało podobnie jak w przypadku małżeństw. Brane pod uwagę są wtedy koszty wspólnych zobowiązań związanych z utrzymaniem domu oraz wysokość wspólnych dochodów.
Możesz zdecydować się na zmianę zasad spłacania kredytu i regulować raty samodzielnie. Zwolnienie od obowiązku świadczenia zakłada, że jedna ze stron otrzyma prawo własności do nieruchomości, a drugi z pierwotnych kredytobiorców nie będzie już zmuszony do spłacania należności. Należy jednak wspomnieć, że rozwiązanie to nie polega na całkowitym zerwaniu umowy. Jeśli posiadacz mieszkania przestanie spłacać raty, druga strona najpewniej zostanie do tego ponownie zobligowana.
Możliwa jest jednak także trwała zmiana umowy. Jeśli obie strony wyrażą zgodę, by przepisać dług na jednego kredytobiorcę, bank najpewniej to zaakceptuje. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z ponownym zbadaniem zdolności kredytowej.
Banki nie zawężają w regulaminach grona osób, z którymi możesz wziąć kredyt hipoteczny. Możesz więc wziąć hipotekę z osobą niespokrewnioną, taką jak przyjaciel czy inna bliska osoba. Rzadko mówi się także, że kredyt hipoteczny może być wzięty na kilka osób. Liczy się przede wszystkim zdolność kredytowa zainteresowanych stron. Najlepiej postrzegani przez banki są kredytobiorcy o wysokich zarobkach, zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. Ważna jest też pozytywna historia kredytowa.
Zdj. główne: Precondo CA/unsplash.com