Co trzeba wiedzieć przed budową kominka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co trzeba wiedzieć przed budową kominka?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Marzysz o tym, aby w twoim domu stanął kominek? Nic dziwnego, ma on wiele zalet. Dowiedz się, co trzeba wiedzieć, zanim rozpoczniesz jego budowę. Nie zapomnij także o liście zakupów, na której musi znaleźć się między innymi farba żaroodporna. Podpowiadamy, jak przystąpić do tego zadania!

Planowanie budowy kominka: krok po kroku

Marzy ci się kominek? Świetnie! Można wykonać go samodzielnie, ale trzeba wiedzieć, jak postępować krok po kroku:

  1. Zdecyduj o rodzaju kominka: przed rozpoczęciem musisz dokładnie zastanowić się, o jaki rodzaj kominka ci chodzi. Tradycyjny, nowoczesny, elektryczny – który z nich odpowiada twoim wymaganiom?
  2. Określ miejsce budowy: wybierz odpowiednie miejsce na kominek. Musi to być miejsce, w którym będzie bezpieczny i funkcjonalny.
  3. Zbadaj warunki techniczne: przed rozpoczęciem budowy, należy zwrócić uwagę na warunki techniczne, takie jak komin, wentylacja i instalacja elektryczna.
  4. Wybierz odpowiedni projekt: na podstawie wybranego rodzaju kominka i miejsca, stwórz projekt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. W projekcie uwzględnij rozmiary i kształt kominka, materiały, które zostaną użyte, oraz wszelkie inne elementy, które chcesz dodać, takie jak półki lub szafki.
  5. Wybierz materiały: wybierz odpowiednie materiały do budowy kominka. Muszą być one odporne na wysokie temperatury i spełniać wymagania bezpieczeństwa.
  6. Zwróć uwagę na przepisy: przed rozpoczęciem budowy, należy zapoznać się z przepisami i wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa i montażu kominka. Nieprzestrzeganie tych wymagań może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
  7. Zainstaluj komin: zainstaluj komin, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i spełniał wymagania bezpieczeństwa. Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących instalacji kominów.
  8. Montuj kominek: gdy komin jest już zainstalowany, przystąp do montażu kominka. Wykonaj to zgodnie z projektami i zaleceniami producenta.
  9. Ukończ wykończenie: po zainstalowaniu kominka, możesz przystąpić do wykończenia okolic kominka. To może być montaż półek, szafek, kafli lub kamienia.
  10. Przeprowadź testy: po ukończeniu budowy, przeprowadź testy, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie i bezpiecznie.

Materiały do budowy kominka – co wybrać i na co zwrócić uwagę?

No dobrze, wiemy już jak zbudować kominek krok po kroku, ale jakie materiały będą do tego potrzebne? Bez czego nie możesz się obejść?

Na pewno nie możesz rozpocząć prac, jeżeli nie masz tych rzeczy: komora spalania, czerpnia powietrza, dymnik, szamot, kleje i zaprawy, a także obudowa kominka oraz kamień dekoracyjny, jeżeli na takim efekcie ci zależy. Must have to także farby żaroodporne. Zanim więc przystąpisz do budowy kominka, upewnij się, że masz wszystko z tej listy, ewentualnie także inne potrzebne rzeczy w zależności od wyboru kominka, na jakim ci zależy!

Utrzymanie czystości i konserwacja kominka – jak dbać o jego sprawność?

Udało ci się zbudować kominek? To świetnie! Cała sztuka polega na tym, aby utrzymać go w czystości i dobrym stanie. Regularne czyszczenie komina jest to oczywiście podstawa, nie zapominaj także o usuwaniu popiołu na bieżąco. Jeżeli chcesz swobodnie podziwiać płomienie – a na pewno na tym ci zależy – czyszczenie szyby również powinno odbywać się regularnie. Z kolei ewentualne wycieki odkryjesz dzięki kontroli szczelności. 

Podsumowując, dbanie o kominek wymaga czasu, cierpliwości oraz uważności. Czy warto? Na pewno! 

Fot.: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*