Zakup nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup nieruchomości – na co zwrócić uwagę?
Jak kupić?

Artykuł sponsorowany

Planujesz kupić swoje pierwsze mieszkanie? Doskonale! Jednak na co warto zwrócić podczas zakupu nieruchomości? Podpowiadamy, na co należy spojrzeć czujnym okiem, aby mieć pewność, że mieszkanie będzie dokładnie takie, jakiego potrzebujesz.

Zakup mieszkania nigdy nie jest łatwą decyzją – szczególnie, jeśli jest to pierwsze mieszkanie. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, aby decyzja ta była w pełni przemyślana i dobra.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Decydując się na zakup mieszkania, rozważ przede wszystkim, czy wolisz nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Co ma największe znaczenie w przypadku mieszkań z obu tych rynków?

Rynek pierwotny

Mieszkania z rynku pierwotnego, czyli zazwyczaj mieszkania deweloperskie, bez wątpienia cieszą się największą popularnością. Są w 100% nowe, co oznacza, że nie są zniszczone ani przez czas, ani przez poprzednich właścicieli. Umożliwiają także zaaranżowanie wnętrza w pełni po swojemu.  Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli zdecydowałeś się na mieszkanie z rynku pierwotnego?

Przede wszystkim na firmę deweloperską. Upewnij się, że deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem – aby to zrobić, należy zajrzeć do księgi wieczystej. Sprawdź także, czy otrzymał on pozwolenie na budowę na danym terenie. Możesz też poszukać opinii w internecie, aby poznać zdanie innych na temat danego dewelopera. 

W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego należy także wziąć pod uwagę koszt całkowity zakupu nieruchomości. Pamiętaj, że mieszkania z tego rynku muszą zostać wykończone i urządzone – koniecznie wlicz to do swojego budżetu. 

Jeśli zależy Ci na zaufanej firmie, która pomoże Ci znaleźć idealne mieszkanie, koniecznie sprawdź biura nieruchomości szczecin.

Rynek wtórny

Również w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego należy uwzględnić kilka bardzo istotnych kwestii. 

Najważniejszą z nich jest stan prawny mieszkania. Sprawdź przede wszystkim, czy aktualny właściciel posiada akt własności nieruchomości oraz, czy nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Koniecznie zorientuj się też, czy na lokalu nie ciąży zadłużenie hipoteczne. Na koniec skontroluj też czy mieszkanie nie jest przez kogoś wynajmowane, nikt nie jest w nim zameldowany oraz czy nikt nie dysponuje dożywotnim prawem do jego użytkowania.

W przypadku rynku wtórnego bardzo ważne jest również, aby sprawdzić, w jakim stanie jest mieszkanie. Jeśli kupujesz mieszkanie, które było wcześniej przez kogoś zamieszkałe, koniecznie przeprowadź bardzo dokładną inspekcję mieszkania. Warto także rozejrzeć się po całej klatce schodowej – sprawdzając kondycję całego budynku, sprawdź między innymi rury, kable, instalacje, ściany oraz dach. 

Szukasz idealnego mieszkania dla siebie? Sprawdź mieszkania Gdańsk Jasień.  

Fot.: Terrah Holly/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*