Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia 

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia 
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Klimatyzacja pozwala nam zachować odpowiedni komfort termiczny podczas upalnych dni. Aby klimatyzacja działała wydajnie, powinna być dobrana do konkretnego pomieszczenia. Decydując się na montaż systemu klimatyzacji w domu lub w pracy musimy wziąć pod uwagę wiele dodatkowych, z pozoru nieistotnych, czynników. Jaką moc powinien mieć klimatyzatora? Dlaczego odpowiedni dobór mocy jest tak istotny? Od jakich czynników zależy zapotrzebowanie na moc chłodniczą?

Jaka moc klimatyzatora?

Jeśli zdecydujemy się zainstalować dowolny system klimatyzacyjny w naszym domu, musimy wiedzieć, jaką siłę powinien mieć zakupiony przez nas sprzęt. Moc chłodniczą klimatyzatora możemy łatwo obliczyć, mnożąc powierzchnię pomieszczenia (m2), które chcemy schłodzić przez liczbę 100. Uzyskany wynik to minimalna moc, jaką powinien mieć klimatyzator, aby efektywnie schłodzić dane pomieszczenie.

Metoda ta sprawdza się w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości, która oscyluje w przedziale między 2,5 a 2,8 metra. Jeśli chodzi o pomieszczenia, których wysokość nie mieści się w tej normie, należy zastosować wzór, zgodnie z którym metry sześcienne (kubatura pomieszczenia), mnożymy przez liczbę 40. Uzyskany wynik podobnie jak w pierwszym przypadku to moc chłodnicza klimatyzatora w Watach.

Dlaczego odpowiedni dobór mocy jest tak ważny?

Wiemy już jak dobrać moc klimatyzatora, ale dlaczego jest to tak istotne? Gdy zdecydujemy się zainstalować klimatyzator, którego parametry chłodnicze nie będą dopasowane do metrażu pomieszczenia, nie będziemy w stanie osiągnąć satysfakcjonujących nas efektów.

Jeżeli powierzchnia pomieszczenia, w którym działa klimatyzator, jest zbyt duża, wydajność urządzenia maleje, przez co musi ono nieustannie pracować. Może doprowadzić to do szybszego zużycia się sprzętu i zwiększyć koszty eksploatacji urządzenia.

Z kolei, jeśli wybierzemy urządzenie, którego moc chłodnicza jest zbyt duża, niepotrzebnie wydamy większą ilość gotówki, a przez częste wyłączanie się urządzenia spowodowane niedostosowaniem mocy klimatyzatora możemy doprowadzić do awarii sprężarki.

Co wpływa na zapotrzebowanie na moc chłodniczą?

Zapotrzebowanie energetyczne obliczone na podstawie ww. metod jest orientacyjne. Chcąc, aby instalacja klimatyzacyjna faktycznie spełniała swoje zadanie, należy poza uwzględnieniem kubatury pomieszczenia wziąć pod uwagę również dodatkowe czynniki. Przede wszystkim należy uwzględnić:

  • czy pomieszczenia, które chcemy schłodzić, znajdują się w bloku czy w domu jednorodzinnym,
  • na jakiej kondygnacji znajduje się dane pomieszczenie (parter, poddasze itp.),
  • jaki układ pomieszczeń obowiązuje w danym lokalu,
  • jaki jest stopień nasłonecznienia pomieszczenia,
  • czy budynek jest właściwie zaizolowany,
  • jaka jest kondycja stolarki okiennej.

Wybierając klimatyzator, należy również uwzględnić ilość i powierzchnię znajdujących się w pomieszczeniu okien oraz ich usytuowanie względem kierunków świata. Jeżeli w lokalu mamy okno, którego powierzchnia wynosi 5 m2 i jest ono zwrócone na zachód, aby efektywnie schłodzić pokój musimy zużyć więcej energii, niż gdyby okno zwrócone było na północ. Instalator klimatyzacji doradzi Ci, jaki jaką moc klimatyzatora wybrać. 

Innym czynnikiem, który ma duży wpływ na dobór klimatyzatora, jest liczba osób znajdująca się w danym pomieszczeniu oraz rodzaj i ilość urządzeń elektronicznych takich jak komputer czy telewizor, które wytwarzają ciepło. Samodzielne oszacowanie mocy chłodniczej może być problematyczne dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Jakiej mocy klimatyzator sprawdzi się na poddaszu?

Pomieszczenia znajdujące się na poddaszu ze względu na to, że znajdują się bezpośrednio pod poszyciem dachowym, wymagają sprawnie działającej klimatyzacji. Jeżeli mamy sypialnię lub pracujemy na poddaszu, instalacja klimatyzacji o zbyt małej mocy obniży nasz komfort i negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Jeżeli na poddaszu znajdują się okna dachowe skierowane na zachód, powinniśmy zainstalować klimatyzator o wyższej mocy chłodniczej o około 20-30%. Identycznie powinniśmy postąpić w pomieszczeniach o słabej izolacji. W tym przypadku zaleca się montaż urządzeń, których parametry chłodnicze są o 10-20% wyższe od tych wyliczonych przy pomocy opisanych wcześniej metod.

Jeżeli obawiasz się, że koszty rachunków za prąd wzrosną w związku z założeniem klimatyzacji, dobrym rozwiązaniem może być instalacja fotowoltaiczna. Domowa elektrownia pomoże znacznie obniżyć koszty eksploatacji klimatyzacji oraz innych urządzeń elektronicznych.

ręka trzymająca pilota klimatyzatora

Jakie parametry decydują o wyborze klimatyzatora?

Odpowiednio dobrana moc klimatyzatora ma decydujący wpływ na efektywność działania instalacji klimatyzacyjnej. Jednak oprócz tego liczą się jeszcze inne parametry, które polepszają komfort korzystania z urządzenia. Możemy do nich zaliczyć:

  • głośność pracy urządzeń,
  • klasę energetyczną,
  • współczynnik SEER/SC
  • wydajność przepływu powietrza,
  • obsługę urządzenia.

Czy klimatyzator przenośny jest alternatywą?

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie i nie otrzymaliśmy zgody właściciela na montaż klimatyzacji, możemy wybrać przenośną klimatyzację. Jest ona mniej wydajna niż klasyczne montowane na elewacji budynków urządzenia, ale za to pozwala schłodzić kilka pomieszczeń.

Podsumowanie

Decydując się na zakup klimatyzatora do naszego domu, powinniśmy przede wszystkim dopilnować, aby miał dostateczną moc chłodzącą. Możemy to wyliczyć, przeliczając powierzchnię pomieszczenia, które chcemy schłodzić na kilowaty. Dodatkowo musimy uwzględnić inne czynniki, które mają wpływ na proces chłodzenia. Większe zapotrzebowanie na moc klimatyzatora może powodować źle wykonana izolacja lub powierzchnia i umiejscowienie okien. Wybór zbyt słabej lub za mocnej klimatyzacji może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i funduszach.

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*