Ściana magnetyczna – czym ją pomalować?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Ściana magnetyczna – czym ją pomalować?
Urządzanie i inspiracje

Ściana magnetyczna jest coraz częściej spotykana w wielu domach czy mieszkaniach. Jest nie tylko przydatna, ale może być też strefą fantastycznej zabawy. Jak ją pomalować?

Ściana magnetyczna to ściana pokryta specjalną magnetyczną farbą, która w swoim składzie ma opiłki żelaza. Dzięki temu pomalowana powierzchnia działa niczym magnes. Można na nią przyczepiać karteczki, które mają nam o czymś przypomnieć, magnesy i wiele innych rzeczy i to bez konieczności wbijania pinezek bądź gwoździ. 

Jak pomalować ścianę farbą magnetyczną?

Pomalowanie ściany magnetycznej jest bardzo proste i nie trzeba mieć tu żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy dobrej jakości farba magnetyczna, która może być podkładem pod farbę tablicową lub tradycyjną emalię nawierzchniową. Sama farba magnetyczna nie jest dobrym pomysłem, łatwo się ściera. 

Chcąc pomalować ścianę farbą magnetyczną, najpierw trzeba przygotować podłoże, które musi być suche, gładkie oraz oczyszczone. Jeśli aplikujemy ją na drewniane elementy, należy pamiętać o użyciu dodatkowego podkładu do drewna. Przed malowaniem konieczne jest dokładne wymieszanie farby przez kilka minut – jest ona dość gęsta. 

Nakładamy tyle warstw, ile zaleca producent, najczęściej wymagane są trzy. Malujemy ścianę wałkiem malarskim, zawsze ruchem góra–dół. Warto pamiętać o zabezpieczeniu otoczenia, bo zabrudzenia są trudne do usunięcia.

Farba magnetyczna zazwyczaj jest szara lub czarna. Można ją jednak pokryć emalią w dowolnym kolorze, tak by pasowała do wystroju wnętrza. 

Jeśli ściana ma być przeznaczona głównie dla dzieci, to lepiej na farbę magnetyczną nałożyć tablicową. Wówczas można będzie nie tylko przyczepiać magnesy, ale też malować ją kredą. W sklepach można nawet znaleźć specjalne farby 2w1, które są połączeniem emalii magnetycznej i tablicowej – wówczas wystarczy jedna warstwa na ścianie. Minusem jest jednak to, że może słabiej przyciągać magnesy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*