Rynek nieruchomości w dobie pandemii – dane z IV kwartału 2020 roku

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Rynek nieruchomości w dobie pandemii – dane z IV kwartału 2020 roku
Jak kupić?Nieruchomości

Według najnowszych danych, które dotyczą IV kwartału 2020 roku, ceny za nieruchomość w największych miastach w Polsce znacznie się zmniejszyły. Czy to oznacza rewolucję na rynku?

Ceny nieruchomości w dobie pandemii

Koniec roku 2020 roku był bardzo dynamiczny, a wszystko to ze względu na obostrzenia przeciwepidemiczne i wzrost zakażeń związanych z pandemią. W tym czasie zmniejszyła się także średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania w siedmiu największych miastach, czyli Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

Według badań kwoty były te niewielkie, dlatego trudno ocenić, jak będą kształtowały się ceny nieruchomości w dobie pandemii w kolejnych kwartałach 2021 roku. Ponadto w 10 kolejnych miastach, tylko nieco mniejszych (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin i Zielona Góra), ceny wzrastały.

– Ceny mieszkań jest niezmiernie trudno przewidywać. Generalne oczekiwanie na rynku jest takie, że będą rosły dalej. Po pierwsze z tego względu, że mamy szybki wzrost gospodarczy i relatywnie wysoki wzrost płac. Po drugie ze względu na fakt, że mamy bardzo niskie stopy procentowe, szczególnie realne, i wiele osób kupuje mieszkania jako formę lokaty kapitału – tłumaczy Ignacy Morawski, dyrektor SpotData, główny ekonomista „Pulsu Biznesu” dla agencji Newseria. – Jednocześnie w ostatnim czasie zaczęto coraz więcej mówić o podwyżkach stóp procentowych. Wątpię, czy do nich dojdzie już w przyszłym roku, ale może to nastąpić szybciej, niż wydawało się jeszcze kilka miesięcy temu. Co więcej, epidemia trwa dłużej, niż się spodziewaliśmy, i to też w jakiś sposób może ograniczać sentyment na rynku nieruchomości.

W ujęciu rocznym, nadal ceny za mieszkania na rynku są wyższe niż w poprzednich latach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*