Podstawowe środki ochrony osobistej w placówkach medycznych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podstawowe środki ochrony osobistej w placówkach medycznych
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bezpieczeństwo pacjenta oraz komfort pracy lekarza powinny być podstawą każdej placówki ochrony zdrowia. Aby je zapewnić, każda placówka medyczna powinna być wyposażona w podstawowe środki ochrony osobistej. Dowiedz się, co dokładnie powinno znaleźć się w placówkach ochrony zdrowia.

Przyłbice, rękawiczki i maseczki

Największym zagrożeniem w placówkach ochrony zdrowia są oczywiście chorobotwórcze drobnoustroje. Pojawia się więc ryzyko zakażenia żółtaczką zakaźną typu B i C czy wirusem niedoboru odpornościowego (HIV), a także wszechobecnym teraz wirusem Covid-19. Dlatego też tak istotna jest ochrona osobista. W każdej placówce ochrony zdrowia koniecznie powinny znajdować się więc podstawowe środki ochrony osobistej takie rękawiczki, maseczki oraz przyłbice, na przykład przyłbica stomatologiczna. Rękawiczki używane do zabiegów medycznych lub diagnostyki powinny być wykonane z nitrylu, lateksu lub winylu. Dobrze sprawdzą się również te wykonane z naturalnego kauczuku. Rękawiczki są jednym z najistotniejszych, jak nie najistotniejszym, elementem ochrony osobistej w placówkach medycznych, ponieważ chronią przed zarówno przed drobnoustrojami, jak i  przed czynnikami chemicznymi. Personel medyczny powinien także zadbać o ochronę oczu i twarzy przed cieczami, aerozolami oraz parą, w czym z pewnością pomogą przyłbice, gogle ochraniające oczy oraz oczywiście maseczki jednorazowe. Warto też pamiętać, że maseczki te powinny być wykonane zgodnie z normami z trójwarstwowej włókniny, posiadać badania w zakresie właściwości drażniących i uczulających oraz posiadać najwyższą możliwą skuteczności filtracji szczepów bakterii.

Odzież medyczna

Bardzo ważnym środkiem ochrony osobistej jest także odzież medyczna. Warto pamiętać też, że wszystkie fartuchy, spodnie, bluzki, czy inne jej elementy, powinny być wykonane z wytrzymałego materiału odpornego na przesiąkanie krwi oraz płynów ustrojowych, a także chroniącego przed przenikaniem drobnoustrojów przenoszonych przez te płyny. Ponadto sposób oraz tkanina, której użyto do wykonania ubrań medycznych, powinny zapewniać komfort podczas noszenia oraz odpowiednie odprowadzanie ciepła i wilgoci.

Akcesoria do dezynfekcji i sterylizacji

Dezynfekcja i sterylizacja stanowią podstawę do odpowiedniego funkcjonowania każdej placówki ochrony zdrowia. Dlatego też w gabinetach medycznych koniecznie muszą znaleźć się różnego rodzaju preparaty pozwalające na zachowanie sterylnych warunków i stosowanie dezynfekcji. Potrzebne będą także akcesoria do mycia i dezynfekcji skóry, instrumentów i powierzchni, pojemniki do mycia i dezynfekcji, opakowania do sterylizacji narzędzi medycznych oraz testy i akcesoria do sterylizacji.

Pokrowce, serwety, śliniaki i wkłady jednorazowe

Równie istotne są także akcesoria, takie jak różnego rodzaju  pokrowce, serwety i wkłady jednorazowe, które zapewniają skuteczne i optymalne działanie gabinetu oraz ochronę personelu medycznego. Przede wszystkim zabezpieczają one zarówno pacjenta, jak i lekarza przed zabrudzeniami podczas badania, diagnostyki lub wykonywanego zabiegu, a co za tym idzie, gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo podczas różnych procedur lekarskich przeprowadzanych na terenie danej placówki.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*