Podcasty o wnętrzach, których warto słuchać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podcasty o wnętrzach, których warto słuchać
Design i sztuka

Jeśli jesteś osobą, która interesuje się wystrojem wnętrz czy profesjonalnym projektowaniem, to powinieneś zapoznać się z najlepszymi podcastami na ten temat. 

W sieci nie brakuje ciekawych materiałów dostępnych w zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W takim razie na które podcasty warto zwrócić uwagę i posłuchać, co specjaliści mają do powiedzenia? Interesujące propozycje znajdziesz u nas!

Czym właściwie jest Interior Design?

To dziedzina, w której projektanci tworzą przestrzenie przewidujące potrzeby użytkowników związane z ich codziennym użytkowaniem, a także odbiorem estetycznym. Odpowiednio opracowany projekt sprawia, że korzystanie z domowej czy biurowej przestrzeni jest komfortowe i sprzyja odpoczynkowi lub nauce.

Projektowanie wnętrz diametralnie zmieniło się na początku XX wieku, kiedy to zmieniło się w zawód i zaczęły się otwierać profesjonalne biura, w których specjaliści byli w stanie stworzyć plan wystroju pomieszczenia, spełniający oczekiwania klientów.

Co obejmuje projektowanie wnętrz?

Projektanci zajmują się designem na wielu poziomach. Dotyczy to tekstyliów, wykorzystywanych materiałów mebli, balansu kolorystycznego czy planowania przestrzeni pod względem użytkowym.

Specjaliści wykorzystują do tego nie tylko zdobytą wiedzę (często na profilowanych studiach), ale także specjalistyczne oprogramowanie. Umożliwia to tworzenie projektów w formacie 2D i 3D, a także modelowanie informacji o budynku BIM.

Czy projektanci korzystają z wiedzy innych?

Projektanci wnętrz biorą również pod uwagę takie kwestie, jak wymagania strukturalne, aspekty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy – BHP. Co więcej, tworzone plany nie bazują wyłącznie na ich wiedzy. 

Przy opracowywaniu projektów korzystają z informacji pozyskanych od innych specjalistów. Do tej grupy zalicza się architektów, inżynierów, rzemieślników, sprzedawców mebli czy deweloperów oraz fachowców odpowiadających za wykonanie projektu.

Dobry projektant wnętrz – czym się charakteryzuje?

Projektant odnoszący sukcesy charakteryzuje się tym, że podczas opracowywania planów łączy swoją wiedzę i doświadczenia innych specjalistów z wyczuciem stylu. Powinien też mieć intuicję, która pozwoli połączyć mu swój styl tworzenia i wspomniane wcześniej kwestie z oczekiwaniami klienta co do ostatecznego wyglądu projektu.

Całość uzupełnia ogólna wiedza z różnych dyscyplin: architektury, projektowania graficznego, sztuk dekoracyjnych, czy projektowania tkanin, mebli i oświetlenia. Dobrą wiadomością jest to, że tacy specjaliści często i chętnie dzielą się swoją wiedzą m.in. w podcastach. 

Jakich podcastów o wnętrzach warto posłuchać?

Najwięcej  programów można znaleźć, decydując się na podcast w języku angielskim. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • House Guest by Country & Town House (Spotify);
  • The Modern House (Spotify, themodernhouse.com);
  • Monocle on Design (Spotfiy, monocle.com);
  • The Great Indoors (Spotify, podcasts.apple.com);
  • Affordable Interior Design (Spotify, podcasts.apple.com).

Z kolei do najpopularniejszych podcastów w języku polskim zalicza się program Internity Home pt. Spokojnie o wnętrzach. Jak opisuje autor: „Zaproszeni goście zwrócą uwagę na właściwy dobór rozwiązań, ergonomię i funkcjonalność, odpowiedzialność ekologiczną, rolę inwestora, architekta i wykonawcy, kompetencje doradców, kwestie serwisowe i logistyczne oraz inne tematy związane z planowaniem i realizacją inwestycji”.

Zdj. główne: ConvertKit/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*