Panele ścienne – jak montować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Panele ścienne – jak montować?
Urządzanie i inspiracje

Montaż paneli ściennych wcale nie musi być trudny. Wystarczy odpowiedni projekt i znajomość kilku zasad, dzięki którym unikniesz błędów wymagających późniejszej korekty lub całkowitej wymiany paneli. Kluczowe jest także przygotowanie ściany przed przystąpieniem do ostatecznego montażu.

Projekt

Jednym z kluczy do pomyślnego przekształcenia przestrzeni za pomocą boazerii jest umiarkowanie. Pamiętaj, że jeśli planujesz wprowadzić odważny kolor lub wzór, odrobina boazerii może zdziałać wiele. Na przykład, zamiast wykańczać wszystkie cztery ściany pokoju od podłogi po sufit ciężkim, ciemnym drewnem z mocnym pionowym wzorem rowków, zastosuj panele tylko na jednej ścianie lub zainstaluj panele jako boazerię, która zatrzymuje się przed sufitem.

Jeśli planujesz odświeżyć istniejący pokój panelami, zastanów się, co będzie potrzebne, aby dostosować projekt i materiały do ​​przestrzeni. Jedną z kluczowych kwestii jest grubość wybranego materiału. 

Przygotowanie ściany

Jeśli planujesz zainstalować panele ze sklejki lub płyty pilśniowej albo cienkie kompozytowe panele dekoracyjne 3D, które zostaną przybite i/lub przyklejone, musisz zacząć od płaskiej, solidnej podstawy ściany takiej jak płyta gipsowo-kartonowa lub tynk. Sprawdź ścianę pod kątem wybrzuszeń i w razie potrzeby skoryguj niedoskonałości. Usuń wszystkie wystające elementy mocujące i napraw wszelkie duże dziury lub wgłębienia. Zdejmij wszystkie płytki przełączników i inne dekoracyjne akcesoria elektryczne, a także śruby mocujące, przełączniki i gniazda w puszkach, aby można je było ustawić na tej samej płaszczyźnie, co gotowa powierzchnia panelu. 

Jeśli projekt panelu ma ciemne pionowe rowki, dobrym pomysłem jest pomalowanie grubych pasów w podobnym kolorze na ścianie w miejscach, w których stykają się połączenia między panelami, aby zapobiec „prześwitywaniu”, ponieważ złącza mają tendencję do otwierania się i zamykania wraz ze zmianami wilgotności.

Układanie wzorów pionowych

Planując układ paneli ze wzorem pionowym, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie, które mają wpływ na ostateczny wygląd.

  • Wzór powinien być mniej więcej wyśrodkowany na każdej ścianie w sposób pozwalający uniknąć wyraźnie wąskich pasków o nierównej szerokości, w przeciwległych rogach.
  • Narożniki wewnętrzne rzadko są dokładnie kwadratowe i pionowe, co oznacza, że ​​prawdopodobnie będziesz musiał narysować krawędzie paneli, aby dokładnie pasowały do ​​rogów.

Używając poziomicy, zaznacz pionową linię od wewnętrznego narożnika ściany, od której chcesz rozpocząć montaż paneli. Przymocuj pełny panel na miejscu jedną długą krawędzią wyrównaną ze znakiem pionu, a następnie sprawdź, jak druga krawędź pasuje do narożnika. Jeśli róg nie jest prosty i pionowy, zobaczysz luki. Użyj poziomicy, aby prześledzić nierówności na krawędzi panelu, a następnie zdejmij panel i przytnij go wyrzynarką, aby dopasować go do konturów narożnika, zanim przymocujesz go na stałe.

Jeśli pionowy wzór planszy ma raczej regularne niż przypadkowe szerokości lub jest zróżnicowany, możesz przesunąć początkowy znacznik pionu w prawo lub w lewo, aby wyśrodkować wzór i uniknąć wąskiego paska w przeciwległym rogu.

Układanie wzorów poziomych

Sprawdź, czy narożnik, w którym ściana styka się z sufitem, jest równy, i zaznacz wytyczne poziomu początkowego w miejscu, które zapewni, że u góry ściany pojawi się pełny wzór. Może nie być konieczne rysowanie górnej krawędzi panelu, aby wypełnić szczeliny między górną krawędzią a sufitem, jeśli planujesz zakończyć przejście listwą koronową. Nieregularności wzoru na dnie ściany można zwykle ukryć za pomocą listew przypodłogowych.

Mocowanie

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zainstalować panele ze sklejki, płyty pilśniowej czy litej, najlepiej ustawić materiał w pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowany, co najmniej tydzień przed rozpoczęciem przybijania gwoździami, aby dostosować się do wilgotności otoczenia. Zapobiega to otwieraniu się szwów, jeśli materiał wyschnie i zacznie się kurczyć, lub pęcznieniu i wykrzywianiu się, jeśli wchłonie wilgoć.

Przycinaj panele na wymiar i wycinaj otwory na gniazda i przełączniki według potrzeb. Podczas pracy z piłą tarczową lub wyrzynarką przycinaj panele do dołu, aby zminimalizować uszkodzenia wykończonej powierzchni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*