Mieszkanie bezczynszowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mieszkanie bezczynszowe – wszystko, co musisz wiedzieć
Jak wynająć?Nieruchomości

Łatwo się domyślić, czym są mieszkania bezczynszowe – wystarczy spojrzeć na ich nazwę. Choć nie płaci się w nich czynszu do administracji, niepozbawione są innych opłat. W przeciwieństwie do znanych nam bloków nie posiadają klatek, a oddzielne wejścia, często z własnym ogrodem. Brzmi zachęcająco? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co jest Ci niezbędne.

Nic za darmo

To przecież oczywiste! Choć w mieszkaniach bezczynszowych nie płaci się czynszu do administracji (ponieważ nie podlegają one pod żadną wspólnotę ani spółdzielnię), nie oznacza to, że mieszka się w nich za darmo. Oczywiście, jak w każdym innym mieszkaniu, opłacać musisz media, z których korzystasz. Będą to więc prąd, woda, gaz i wywóz śmieci – usługi, które ktoś musi Ci dostarczać i modernizować.

Oprócz tych regularnych kosztów ponosić trzeba również opłaty za ewentualne remonty części wspólnych budynku. We wspólnotach i spółdzielniach istnieje tak zwany fundusz remontowy, z którego opłaca się wynajmowanych profesjonalistów, zakupywane materiały itd. W przypadku mieszkań bezczynszowych wszyscy mieszkańcy budynku muszą jednorazowo ponieść równy koszt renowacji.

Większa niezależność

W przeciwieństwie do mieszkania we wspólnocie lub spółdzielni mieszkania bezczynszowe oferują o wiele większą swobodę. Nie musisz martwić się zebraniami i utrzymaniem stałego kontaktu z innymi lokatorami. Oczywiście nie musisz chodzić na spotkania wspólnoty, mając mieszkanie czynszowe, jednak jesteś skazany wtedy na decyzje podjęte przez Twoich sąsiadów. Nawet jeśli uważasz je za niesłuszne lub zwyczajnie nietrafione, nie masz wpływu na ich realizację.

Inaczej ma się sprawa w przypadku mieszkań bezczynszowych. Części wspólne budynku ograniczone są do minimum, a jeśli już remont jest konieczny, decyzja o zleceniu prac firmie zewnętrznej jest wspólna i konieczna jest aprobata każdego z lokatorów budynku. Właśnie dlatego mieszkania bezczynszowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie są zadowolone z działania wspólnoty lub spółdzielni w swojej okolicy i uważają, że zawarte w czynszu opłaty nie są mądrze wykorzystywane.

Wspólna troska o porządek

W przypadku mieszkań bezczynszowych to właściciele obarczeni są takimi obowiązkami, jak koszenie trawy, odśnieżanie dojścia do budynku czy utrzymanie porządku w części wspólnej. Oczywiście istnieje możliwość zlecania tych czynności firmom zewnętrznym, jednak wymaga to jednogłośnej decyzji wszystkich lokatorów. Co istotne, w takim przypadku umowę zawiązuje jeden z mieszkańców w imieniu wszystkich, a następnie opłaty są równo rozkładane na każdego z lokatorów. Ze względu na formalności właściciele mieszkań bezczynszowych często decydują się na samodzielną pielęgnację części wspólnych. Na szczęście deweloperzy przewidzieli taką sytuację i w najnowszych budynkach bezczynszowych taka przestrzeń ograniczona jest do minimum. 

Mieszkanie bezczynszowe – wady i zalety

Wiesz już, że mieszkanie bezczynszowe wiąże się z niższymi opłatami, a także większą niezależnością. Zdajesz sobie sprawę, że decydując się na zamieszkanie w takim budynku, to także na Twoje barki spadną obowiązki związane z odśnieżaniem podjazdu czy koszeniem trawy. Jednak czy mieszkanie bezczynszowe faktycznie się opłaca? Odpowiedź brzmi – tak i nie.

Jak w przypadku większości nieruchomości duży wpływ na jakość mieszkania ma stan budynku oraz Twoi potencjalni sąsiedzi. Zakupując mieszkanie na dopiero tworzącym się osiedlu, nie masz skąd zasięgnąć informacji na temat tego, jak się tam żyje. Czy lokalna społeczność jest spokojna? Czy wspiera się nawzajem? Pod tym względem lepiej postawić na mieszkanie w już funkcjonującej społeczności. Jeśli zaś chodzi o kwestie finansowe, najkorzystniejszą opcją jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego.

Dzięki temu można być prawie pewnym, że w najbliższych latach nie czekają nas duże wydatki na ciągnące się długo remonty. Podobnie jest w przypadku części wspólnej, która w niedawno oddanych mieszkaniach nie wymaga szczególnych prac, przez co odejmujesz sobie obowiązków. Rynek wtórny oznacza, że mogą czekać na nas wkrótce wysokie koszty związane z remontami.

Jeśli więc cenisz sobie niezależność, a dzięki niskim miesięcznym opłatom nie obawiasz się późniejszego wkładu w remonty – mieszkanie bezczynszowe będzie idealne dla Ciebie.

Zdj. główne: Magnet.me/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*