Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nowy Rok zawsze idzie w parze z nowymi trendami w aranżacji wnętrz. Jak się okazuje, 2023 rok wprowadza do królującego skandynawskiego minimalizmu bogate wzory, a geometryczne, kanciaste formy zastępuje… wszelkimi obłościami.
Zmiany te nie mogły zostać niezauważone również przez projektantów oświetlenia, którzy mają nam do zaoferowania nowe, ciekawe propozycje. Wśród nich nie brakuje designerskich lamp łazienkowych, dlatego, jeśli w najbliższym czasie planujesz urządzanie tego właśnie pomieszczenia, koniecznie przeczytaj ten tekst. Sprawdź, jakie lampy do łazienki będą najmodniejsze w sezonie 2023!
Urządzając dom/mieszkanie, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe zaplanowanie oświetlenia poszczególnych wnętrz. Wciąż pokutuje głęboko zakorzenione przekonanie, że wystarczająca jest jedna lampa pośrodku sufitu. Oczywiście to ogromny błąd, z którego prędzej czy później zdamy sobie sprawę.
Dzięki zastosowaniu kilku różnych źródeł światła w pomieszczeniu nie tylko dajemy sobie możliwość dopasowywania jego ilości do potrzeb i nastroju, ale również nadajemy wnętrzu stylowego charakteru. Spójrz na zdjęcia z magazynów i zastanów się, jak ważną rolę w wystroju odgrywają lampy i generowane przez nie światło!
Nie inaczej jest, jeśli chodzi o oświetlenie łazienki. Jeśli będzie je stanowić jedynie pojedyncza lampa sufitowa, to prawdopodobnie odczujesz brak dodatkowego światła w okolicy lustra, jak również trudniej będzie Ci stworzyć odpowiedni nastrój np. podczas relaksującej kąpieli.
Łazienka jest wbrew pozorom wyjątkowym pomieszczeniem. Służy przecież nie tylko do czynności higienicznych, ale również może stanowić strefę relaksu. Dlatego warto zadbać, aby była zarówno funkcjonalna, jak i przytulna. W kwestii oświetlenia sprawdzą się:
W planowaniu oświetlenia łazienki warto również wziąć pod uwagę obecność okien. Jeśli ich brak, powinniśmy zdecydować się na oświetlenie główne imitujące naturalne światło dzienne.
Warto mieć na uwadze, że lampy do łazienki muszą spełniać nieco więcej kryteriów niż te, które montujemy np. w salonie. Jest to podyktowane głównie względami naszego bezpieczeństwa. Łazienka to pomieszczenie narażone na sporą wilgotność, która w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi może powodować groźne zwarcia, a nawet porażenia.
Pierwszym kryterium pozwalającym określić, czy dana oprawa oświetleniowa nadaje się do łazienki, jest jej współczynnik ochrony IP. Informuje nas on o tym, jaka jest szczelność urządzenia.
Lampy do łazienki i gniazda wtykowe powinny mieć przynajmniej IP 44, a w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą (w okolicach wanny i prysznica), minimum IP 67.
Na to kryterium powinny zwrócić uwagę szczególnie panie, które lubią robić perfekcyjny makijaż. Dzięki współczynnikowi oddawania barw będziemy mieć pewność, że kolory (np. skóry, kosmetyków itp.), które widzimy w łazience, wyglądają identycznie w świetle dziennym.
Dlatego jako oświetlenie lustra powinniśmy wybierać lampy o CRI przynajmniej 80% (gdzie 100% to światło białe).
W łazience świetnie sprawdzi się wszelkiego rodzaju oświetlenie LED. Jest nie tylko znacznie bardziej wytrzymałe i bezpieczne od tradycyjnych żarówek (zasilane przez niskie napięcie), ale również pozwala uzyskać takie samo natężenie światła przy jednoczesnym sześciokrotnie mniejszym zużyciu prądu. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach.
Poniżej znajdziesz kilka propozycji opraw oświetleniowych pasujących do tegorocznych trendów wnętrzarskich. Są to designerskie lampy do łazienki, które możecie znaleźć w sklepach online.
Są to lampy, które sprawdzają się niezależnie od wielkości łazienki. Rozmieszczone w rozmaitych miejscach, stanowią idealne źródło światła rozproszonego, a przy tym można je zestawić właściwie z każdym stylem aranżacyjnym. Wyglądają nowocześnie oraz są łatwe w utrzymaniu w czystości. Jeśli szukasz opraw sufitowych, koniecznie zwróć uwagę na model natynkowy.
Te wiszące lampy o futurystycznych kształtach znane są z wyposażenia salonów, ale w tym roku zagościły również w łazienkach. Stanowią element mocno dekoracyjny, mogąc służyć zarówno jako oświetlenie główne, jak i ozdobne. Warto zdecydować się na nie w wysokich pomieszczeniach, ponieważ optycznie obniżą i odwrócą uwagę od zbyt wysokiego sufitu.
W małej i średniej łazience jako oświetlenie ogólne sprawdzają się nie tylko lampy sufitowe, ale również ścienne. W tym roku projektanci wnętrz stawiają na elementy stylu klasycznego, wprowadzając jako lampy do łazienki kinkiety z abażurem. Pięknie rozpraszają światło, a ponadto tworzą look prosto z drogich hoteli. Idealna propozycja dla fanów ponadczasowego wyposażenia. Mogą służyć również do doświetlenia lustra.
Nieprzerwanie od kilku lat jako dekoracyjne oświetlenie nastrojowe królują taśmy LED, rozświetlające brzegi lustra, zewnętrzne krawędzie wanny czy sufity podwieszane. W tym roku trend ten nie słabnie, a nawet przybiera na sile. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie taśm w intensywnych kolorach (np. błękitu, zieleni, żółci itp.)
Lampy wiszące pasują nie tylko do stylu glamour. Te minimalistyczne modele o okrągłych kloszach doskonale nadają się do każdej łazienki, wprowadzając element zaskoczenia. Co więcej, odpowiednio dobrane lampy wiszące pozwalają optycznie powiększyć małą łazienkę. Z pewnością warto więc wyjść poza tradycyjne rozwiązania (jak np. kinkiety obok lustra) i zdecydować się na coś niestandardowego.
Jako oświetlenie łazienkowe z pewnością warto wybrać lampy dekoracyjne, z racji tego, że zazwyczaj jest tam mało miejsca na inne elementy ozdobne. Należy jednak zwrócić uwagę, czy dany model pasuje do ogólnego stylu wyposażenia. Właściwie dobrane oświetlenie łazienkowe to klucz to modnego, nowoczesnego wystroju.Przed zakupem warto poradzić się projektantów wnętrz lub sprzedawców z działu z oświetleniem (np. pokazując zdjęcie łazienki) albo po prostu poszukać inspiracji w internecie. Niezależnie, czy podczas dokonywania wyboru będziesz kierować się jedynie podszeptami własnego gustu, czy skupisz się na tym, żeby lampa stanowiła dopełnienie stylu panującego we wnętrzu łazienki — wśród dostępnych na rynku opcji na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com