Kto może się starać o kredyt hipoteczny w euro?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kto może się starać o kredyt hipoteczny w euro?
Jak kupić?Nieruchomości

Temat kredytów jest bardzo burzliwy. Wiele osób zastanawia się, który będzie najkorzystniejszy. Czy warto wziąć pożyczkę w euro? A może lepiej pozostać przy złotówkach?

W ostatnich miesiącach raty kredytów znacząco wzrastają. Osoby, które dopiero zamierzają zadłużyć się w banku, często rozważają, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt w euro. Co warto o nim wiedzieć i czy na pewno takie rozwiązanie się opłaca?

Co warto wiedzieć o kredycie w euro?

W ostatnim czasie sporo się zmieniło, jeśli chodzi o kredyty walutowe. Wszystko przez rekomendację, którą wydała Komisja Nadzoru Finansowego. Z jej powodu dość trudno jest dostać pożyczkę w obcej walucie – chyba że otrzymujemy w niej dochody. Banki są teraz znacznie ostrożniejsze, wszystko z powodu historii z frankowiczami. 

W przypadku kredytów w obcej walucie trzeba liczyć się także z tym, że banki z reguły wymagają lepszej zdolności kredytowej. Do tego dochodzą też dodatkowe formalności, których trzeba dopełnić, jak chociażby przetłumaczenie dokumentów. 

Żeby dostać obecnie kredyt hipoteczny w euro – trzeba zarabiać w euro. Jeśli jednak otrzymujesz dwie wypłaty w różnych walutach, wówczas z reguły banki uwzględniają tę, która jest większa. 

Kredyt szybciej dostanie oczywiście osoba zatrudniona na umowę o pracę, niż ta, która pracuje na zleceniach. Do tego trzeba wiedzieć, że prawdopodobnie będzie wymagany dość wysoki wkład własny (z pewnością wyższy niż w przypadku złotówek). 

Kolejną istotną kwestią odnośnie do kredytów hipotecznych walutowych jest to, że obecnie można go zaciągnąć maksymalnie na 20 lat, są też banki, które skracają ten czas do 15 lat. To dość ważne, bo większość kredytów hipotecznych w złotówkach jest zaciągana na 30 lat. Krótszy czas trwania kredytu to także znacznie wyższe raty, co bez wątpienia należy uwzględnić, decydując się na pożyczkę.

Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie w euro?

W przypadku kredytu w obcej walucie często konieczne jest tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Chodzi o umowę o pracę za granicą, gdzie okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy nie może być krótszy niż pół roku, wyciąg z konta za ostatnie miesiące, zeznanie podatkowe za miniony rok oraz potwierdzenie zameldowania. Potrzebne będzie też zaświadczenie o wysokości uzyskanych dochodów.

Czy to się opłaca?

To zależy od wielu czynników – przede wszystkim od długości trwania kredytu, jego wysokości i oferty konkretnego banku. Różnice między ofertami poszczególnych placówek są dość duże, więc warto zapoznać się ze wszystkimi, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Zdj. główne: Ibrahim Boran/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*