W ostatnim czasie mieszkania na parterze cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niektórzy obawiają się, że mieszkając na parterze narażają się na ewentualne kradzieże lub włamania. Dlatego decydując się na mieszkanie na najniższym piętrze, warto zastanowić się nad roletami zewnętrznymi.
Rolety zewnętrzne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem również w mieszkaniach w blokach. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, które zapewnia dodatkową izolację termiczną i chroni elewację przed blaknięciem. Wiele modeli ma system zdalnego sterowania, dzięki czemu opuszczanie i podnoszenie odbywa się praktycznie bez naszego udziału. Mając zamontowane rolety możemy skutecznie zaciemnić mieszkanie lub sprawić, że zapanuje w nim przyjemny półmrok.
Przede wszystkim rolety zewnętrzne pełnią funkcję antywłamaniową, dzięki czemu możemy mieć większą pewność, że nasz dobytek jest odpowiednio zabezpieczony. Ponadto osoby mieszkające na parterze mają zapewnioną większą prywatność – przechodnie nie mogą zaglądać bezpośrednio w ich okna.
Obecnie bardzo dużo firm oferuje usługi sprzedaży oraz montażu rolet antywłamaniowych. Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagą na kilka istotnych cech tego typu inwestycji. Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, które pomogą ci w podjęciu decyzji odnośnie wyboru rolet zewnętrznych.
Szukając idealnych rolet, które spełnią nasze potrzeby i wymagania, warto wiedzieć, że na rynku jest dostępnych kilka typów. Zazwyczaj poszczególne modele różnią się od siebie sposobem montażu, zakresem funkcji oraz materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane.
Najbardziej popularne są rolety natynkowe, które charakteryzują się bardzo prostym montażem – umieszczamy je na murze bloku lub we wnęce okiennej. Powłoka rolet wykonana jest z solidnego aluminium, a pokrywa rewizyjna znajduje się z przodu kasety.
Można je z powodzeniem zamontować w mieszkaniu na każdym etapie, zarówno przed przeprowadzką, jak i po wprowadzeniu się do mieszkania – to znaczy, że ten rodzaj rolet nie musi być uwzględniony w planie budowy i konsultowany z kierownikiem. Dużym plusem jest fakt, że natynkowe rolety zewnętrzne występują w wielu kolorach, dlatego możemy je z łatwością dopasować do naszego stylu oraz estetyki. Warto postawić na odcień, który będzie pasować do koloru elewacji oraz ram okien czy drzwi balkonowych.
Wybierając rolety do swojego mieszkania, należy zwrócić uwagę, czy w środku pancerz jest wypełniony dodatkową pianką poliuretanową – dzięki temu rolety będą pełniły dodatkową funkcję w postaci izolacji cieplnej.
Drugą dość popularną opcją, którą wybierają osoby mieszkające na najniższych piętrach w bloku lub domu jednorodzinnym, są rolety naokienne. Są to rolety najczęściej wykonane z PCV, a ich pancerz montowany jest z tyłu lub u dołu kasety. Kaseta jest nakładana bezpośrednio na okno, tym samym musi być zamontowana we wnękę okienną – najlepiej na etapie budowy.
To rozwiązanie jest bardziej dyskretne, ale wymaga dużej ingerencji w plan budowy budynku. Dlatego chęć zamontowania tego typu rolet często musi być zgłoszona dużo wcześniej. W starszych blokach warto pomyśleć o zasłonach naokiennych w momencie, kiedy decydujemy się na zmianę stolarki okiennej.
Trzecim rodzajem rolet zewnętrznych są rolety podtynkowe, które tak jak rolety natynkowe są wykonane z aluminium, ale różnią się tym, że pokrywa zamontowana jest od dołu skrzyni urządzenia. Jest to rozwiązanie, które również musi być zaplanowanie na dość wczesnym etapie budowy.
Kasetę w tym modelu umiejscawia się przed oknem w odpowiedniej wnęce, najlepiej specjalnie zaprojektowanej w tym właśnie celu. Jest to sposób na poprawę bezpieczeństwa, który jest bardzo często stosowany w nowoczesnych budynkach.