Jaki jest koszt wynajmu agregatu prądotwórczego i od czego zależy?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki jest koszt wynajmu agregatu prądotwórczego i od czego zależy?
Inne

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Agregat prądotwórczy, czy też generator prądu, jest maszyną wyposażoną w silnik, w którym zachodzi spalanie paliwa – może nim być benzyna, gaz lub olej napędowy. Agregatów prądotwórczych używa się, aby wytworzyć energię elektryczną niezależnie od dostępności do sieci energetycznej. Jeśli nie masz możliwości, aby kupować urządzenie na własność, zdecyduj się na wynajem agregatu prądotwórczego – ile to kosztuje i od czego zależeć będzie ostateczny koszt wynajmu?

Agregaty prądotwórcze – czym są i do czego służą?

Agregaty prądotwórcze sprawdzają się w wielu różnych okolicznościach, dla których wspólnym mianownikiem jest zawsze uniezależnienie się od dostaw prądu z sieci oraz cen narzuconych przez dostawców energii. Zasada ich działania jest dość prosta – w silniku zachodzi spalanie paliwa, a energia powstała w czasie spalania przetwarzana jest w energię mechaniczną, która wprawia w ruch wirnik prądnicy. Wynikiem tego jest wytworzenie prądu.

Kiedy warto wynająć agregat prądotwórczy?

Generatory prądu wykorzystuje się w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci – na kempingach, imprezach plenerowych, na nieuzbrojonych działkach, w czasie prac budowlanych na niezamieszkanych jeszcze posesjach lub terenach publicznych. Drugi przypadek to awarie sieci – jeśli w Twojej okolicy zdarzają się one regularnie, to wynajem agregatu prądotwórczego jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci pracować przy komputerze, oświetlić wnętrza domu, podtrzymać pracę lodówki i innych urządzeń czy systemów zasilanych energią elektryczną.

Ile kosztuje wynajem agregatu prądotwórczego?

Firmy zajmujące się wynajmem agregatów prądotwórczych mają w swojej ofercie zwykle urządzenia o różnej mocy i możliwościach oraz oczywiście na różne paliwo. Jakie stawki obowiązują za agregat prądotwórczy wynajem? Cennik w każdej wypożyczalni będzie inny, ogólnie uznać można jednak, że opłaty za wynajem agregatów prądotwórczych nie są wygórowane i zaczynają się już od kwoty około 36 zł za dobę.

mężczyzna włączający agregat prądotwórczy
Fot.: duallogic//elements.envato.com

Od czego zależy koszt wynajmu agregatu?

Ceny za wynajem agregatów prądotwórczych uzależnione są od kilku parametrów – każdy cennik należy traktować więc jako informację ogólną. Każda wypożyczalnia agregatów prądotwórczych ma też własny cennik za wynajem, warto więc znaleźć taką, której usługi odpowiadają pod każdym względem Twoim potrzebom. Natomiast koszt wynajmu agregatu, niezależnie od wypożyczalni, zależy przede wszystkim od:

  • mocy agregatu prądotwórczego – im wyższa moc maszyny, tym droższy jest wynajem,
  • typu agregatu,
  • czasu wynajmu – im jest on dłuższy, tym cena netto stosunkowo za jeden dzień wynajmu jest niższa. Warto też pamiętać, że mniejsze agregaty prądotwórcze można wynająć na dobę lub nawet na godziny – wówczas poniesione koszty są naprawdę niewielkie,
  • lokalizacji – cennik za wynajem agregatów uzależniony jest od województwa, rejonu, a nawet od wielkości miejscowości, w którym działa wypożyczalnia agregatów – w wielkich miastach zwykle ceny są wyższe niż w małych.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Jak już wspominaliśmy, agregaty prądotwórcze to maszyny wykorzystujące różnego rodzaju paliwo. Wyróżniamy ich trzy typy:

  • agregaty prądotwórcze benzynowe – w silniku zachodzi spalanie benzyny. Ich konstrukcja jest dość nieskomplikowana, więc rzadko ulegają awariom, a koszt ewentualnej naprawy także nie jest wysoki. Jeśli nie potrzebujesz stałego, a jedynie okazjonalnego, dostępu do prądu z generatora, to poproś w wypożyczalni o benzynowy właśnie;
  • agregaty prądotwórcze zasilane silnikiem diesla – działają na olej napędowy. Doskonale radzą sobie z nieprzerwaną, długotrwałą pracą. Są więc idealne na koncerty czy dla firm budowlanych – również ze względu na fakt, iż wytwarzają spaliny, nie nadają się więc do użytku w pomieszczeniach;
  • agregaty prądotwórcze zasilane na gaz ziemny lub płynny – pracuje bardzo cicho i jest niezawodny. Ma najwyższe spalanie ze wszystkich agregatów prądotwórczych, co jednak nie jest dużym problemem wobec faktu, że gaz jest najtańszym ze wszystkich rodzajów paliwa.

Jeśli nie wiesz jaki rodzaj agregatu prądotwórczego wypożyczyć, zwróć się po poradę do specjalistów – wypożyczalnia agregatów prądotwórczych jest miejscem, w którym uzyskasz najbardziej profesjonalne wsparcie.

Dodatkowe akcesoria

Oczywiście agregat prądotwórczy nie będzie wytwarzał prądu bez pewnych dodatkowych akcesoriów – razem z nim należy więc wypożyczyć niezbędne okablowanie, rozdzielnie elektryczne i inne elementy, których wybór doradzi Ci pracownik wypożyczalni.

Jakie są koszty dodatkowe?

Wynajem agregatów związany jest oczywiście z koniecznością zakupu paliwa, a koszt zależy od tego, jakie jest zużycie paliwa danego rodzaju i modelu agregatu oraz od tego, jak intensywnie będziesz go eksploatował.

Podsumowanie

Teraz już wiesz czym są agregaty prądotwórcze, jak działają i w jakich sytuacjach wynajem jednego z tych urządzeń może Ci być potrzebny. Znasz także orientacyjny cennik za wynajem agregatów i wiesz, od czego będzie zależał ostateczny koszt usługi. 

Zdjęcie główne: nikolast1/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*