Jaki dywan pasuje do małego salonu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki dywan pasuje do małego salonu?
Design i sztuka

Dywany od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jaki sprawdzi się w niewielkim salonie?

Wiele osób nie wyobraża sobie domu czy mieszkania bez dywanu. Duże, małe, okrągłe, z długim włosiem lub krótkim. Możliwości jest całe mnóstwo, dzięki czemu można go bez problemu dopasować do danego wnętrza. Oprócz dobrania dywanu do wystroju należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia.

Mały salon – mały dywan

Ogromny dywan w niewielkim salonie może sprawić, że pomieszczenie będzie się prezentowało bardzo przytłaczająco. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie mały dywanik, a nawet dwa, położone w różnych miejscach, jeśli nie lubimy chodzić po panelach czy płytkach.

Istotny jest kolor

Jest jedna, podstawowa zasada – w małych pomieszczeniach unikamy ciemnych kolorów, bowiem optycznie je pomniejszają. I dotyczy to również salonu. Dlatego dywan, który wybieramy do małego salonu musi być w jasnych barwach, które sprawiają, że wydaje się, iż jest więcej przestrzeni niż w rzeczywistości. Dobrym pomysłem w małym salonie będą więc dywany w odcieniach bieli, beżu, szarości oraz kolory pastelowe.

ErikaWittlieb/pixabay.com

Najlepszy będzie delikatny wzór

Wyraziste, duże wzory także nie sprawdzą się w niewielkim salonie. Mogą wprowadzić chaos we wnętrzu. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednolity dywan, jeśli jednak ma mieć już jakiś wzór, to powinien być subtelny i delikatny. Idealnym rozwiązaniem jest dywan w odcieniach np. kawy z mlekiem z cienkimi liniami.

Postaw na finezyjne kształty

Mały salon daje sporo ograniczeń, jeśli chodzi o dywan. Dlatego można postawić na taki, który ma dość nietypowy kształt. Oprócz typowych kwadratów, prostokątów i kół dostępne są także dywany o nieregularnych kształtach oraz np. przypominające czterolistną koniczynę. 

A może ażurowy dywan?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się dywany zrobione np. z makramy. Chociaż wydawałoby się, że jest to głównie ozdoba ścian, to okazuje się, że sprawdzi się też na podłodze. Zrobiony z plecionego sznurka dywan prezentuje się lekko i ciekawie, więc będzie doskonale komponował się z niewielkim pomieszczeniem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kupując dywan do salonu, należy wziąć pod uwagę jego odległość od wejścia. Należy zwrócić uwagę, czy drzwi nie będą o niego zahaczać, co będzie bardzo utrudniało ich otwieranie i zamykanie.

Poza tym dywan powinien pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też łączyć ze sobą poszczególne elementy wnętrza. Dlatego musi współgrać z sofą, fotelem, pufą czy stolikiem kawowym. W związku z tym powinien znaleźć się w pobliżu tych elementów, by finalnie wnętrze wyglądało na spójne.

Zdj. główne: tianya1223/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*