Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę?
Urządzanie i inspiracje

Konserwacja drewnianych podłóg powinna być priorytetem, jeśli zależy Ci na zachowaniu pięknego wyglądu materiału. Aby to osiągnąć, wystarczy kilka prostych czynności, które można dopasować do codziennej rutyny oraz znajomość tego, czego nie należy robić, by nie uszkodzić drewna.

Regularne czyszczenie

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju podłogi, utrzymanie jej w czystości to absolutna podstawa. Regularne mycie to jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających przedłużyć żywotność podłogi, zwłaszcza drewnianej.

Szybkie zamiatanie pod koniec każdego dnia umożliwi zebranie brudu, kurzu lub okruchów jedzenia i nie spowoduje dalszych szkód, np. zarysowań. Mopy do kurzu z mikrofibry są łatwe w użyciu, niedrogie i skuteczne w zbieraniu nawet mikroskopijnych cząstek kurzu. Jednak narzędzia do czyszczenia wyższej jakości są bardziej komfortowe w użytkowaniu i nie powodują mechanicznych uszkodzeń podłogi.

Czyszczenie podłóg przy użyciu produktów przeznaczonych specjalnie do podłóg drewnianych powinno być konieczne mniej więcej raz na tydzień, chyba że pojawi się nieprzewidziany bałagan.

Produkty przeznaczone do drewnianej podłogi

Ważne jest, aby do czyszczenia podłóg z twardego drewna używać produktów, które zostały zaprojektowane tak, aby wydobyć z nich to, co najlepsze i nie uszkodzić ich. Użycie rozcieńczonego octu spowoduje, że wykończenie podłogi będzie matowe. Większość środków czyszczących na bazie mydła pozostawia osad, który z czasem może spowodować uszkodzenia, a czyszczenie parą łączy ciepło i wilgoć, które razem mogą spowodować trwałe wady.

Zainwestuj w wysokiej jakości miotłę i mop do kurzu, które są przeznaczone do podłóg drewnianych. Jeśli chodzi o mop do kurzu, to ma wkładki wielokrotnego użytku z mikrofibry, które działają dobrze i są opłacalne.

Jeśli chodzi o używane środki czyszczące, szukaj tych, które:

  1. Są bezpieczne dla podłóg drewnianych.
  2. Nie pozostawiają osadu.
  3. Są zatwierdzone do użytku w pobliżu dzieci i zwierząt.

Uszkodzenia spowodowane przez wodę

Wilgoć potrafi być niezwykle szkodliwa dla drewnianych elementów. Częścią konserwacji drewnianych podłóg jest upewnienie się, że nie zostaną uszkodzone przez wodę, a nawet nadmierną wilgoć w domu. Jeśli istnieje obszar, który wygląda na zamglony lub ma mleczną powłokę, najprawdopodobniej jest to spowodowane przez wodę. Obszary zwiększonego ryzyka znajdują się przed zlewem kuchennym lub w pobliżu drzwi zewnętrznych. Można to łatwo wypolerować miękką bawełnianą szmatką. Jeśli jednak chcesz, aby sytuacja nie powtórzyła się, dywaniki lub maty mogą pomóc w tych miejscach.

Jeśli na podłodze znajduje się duża ilość wody z powodu nieszczelnej rury, pękniętego urządzenia lub dużego wycieku, należy jak najszybciej zebrać zawilgocenia. Odkurzacz do pracy na mokro/sucho jest idealny do zbierania płynów. Następnie możesz użyć chłonnych ręczników, aby usunąć resztę. Nadmiar wody na podłogach drewnianych może powodować pleśń, która wymaga wymiany podłogi, dlatego ważne jest szybkie usunięcie wilgotnych plam.

Po rozlaniu lub podczas długiej pory deszczowej miernik wilgotności może pomóc w określeniu, czy podłogi drewniane są zagrożone i czy należy podjąć dodatkowe kroki takie jak inwestycja w osuszacz.

Maty i dywany

Maty z gumowym spodem mogą powodować gromadzenie się wilgoci pod dywanikiem na wierzchu podłogi. Co gorsza, ta wilgoć nie ma dokąd ujść. Dywany, które wybierzesz, powinny mieć otwarte podłoże, które może oddychać, aby wilgoć nie gromadziła się pod nim. Każdy rodzaj dywanu lub maty może być również schronieniem dla brudu i żwiru. Podczas stania lub chodzenia po dywanie można wcisnąć brud w wykończenie podłogi, powodując jej zdzieranie i zarysowania. Regularne mycie dywanów i mat jest ważne, aby chronić drewniane elementy i nie powodować uszkodzeń.

Dywaniki i maty pomagają zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez wodę w łazienkach i kuchniach, a także przed drzwiami zewnętrznymi. Można je również umieszczać w obszarach o dużym natężeniu ruchu, aby zapobiec zwiększonemu zużyciu podłogi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*