Jak wyeksponować kolekcję ceramiki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyeksponować kolekcję ceramiki?
Design i sztuka

Kolekcja ceramiki to coś więcej niż codzienna zastawa. Znaczy wiele dla jej właściciela, ale też potrafi cieszyć oczy gości. Jak ją wyeksponować, aby dobrze komponowała się w mieszkaniu? Przedstawiamy kilka niezawodnych sposobów.

Przejrzyj i przygotuj kolekcję

Na początek dobrze jest jeszcze raz przejrzeć naszą kolekcję. Być może w tym procesie zauważysz, że niektóre z Twoich egzemplarzy wymagają renowacji. Możesz podzielić swoją ceramikę na grupy, zależne od koloru, stylu bądź wartości. Będzie Ci łatwiej rozmieścić ją później w konkretnych miejscach oraz zaplanować cały proces. Jeśli lubisz mieć wszystko dokładnie zorganizowane, dobrze jest wykonać wstępny projekt aranżacji na papierze lub w programie graficznym. Pamiętaj, że możesz wykorzystać inne elementy sztukaterii, przemyśleć ułożenie geometryczne i zastosować grę kontrastem.

Zawieś ceramikę na ścianie

Zdarza się, że nasza kolekcja to prawdziwe dzieło sztuki. Może przedstawiać piękne, cieszące oko dworki oraz malownicze bukiety. Dlaczego więc traktować ją inaczej niż obrazy? Ceramikę również można powiesić na ścianie. Jest na to wiele sposobów. Pamiętaj, że obok umieszczonej w tej sposób kolekcji nikt nie przejdzie obojętnie, dlatego warto wcześniej zaplanować jej rozmieszczenie na ścianie. Musisz też wziąć pod uwagę kolorystyczne dopasowanie ceramiki do Twojej ściany. 

Kiedy już Ci się to uda, pewnie zadasz sobie pytanie – jak ją umieścić? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest korzystanie z uchwytów sprężynowych, metalowych lub plastikowych, o odpowiednim rozmiarze i kolorze. Mniej bezpieczną, ale za to tańszą opcją jest zakup samoprzylepnych mocowań. Alternatywą może być również wykorzystanie haczyków mocowanych za pomocą kleju na gorąco. Należy pamiętać, że jest to szybki, ale ryzykowny sposób.

Trzymaj w witrynie

Często można spotkać się z ceramiką zamkniętą w witrynie. Tak przechowywana kolekcja nie wymaga częstego przecierania. Jest to ważne, gdyż dzięki temu do minimum ograniczamy możliwość naruszenia cennych zdobień. Jeśli lubisz bardziej ekstrawagancki wystrój, możesz skorzystać z witryny w stylu art déco. Fan prostoty bez problemu znajdzie minimalistyczną konstrukcję. Miłośnik retro na pewno chętnie sięgnie po serwantkę znaną z PRLu. Warto dokupić specjalne stojaki, aby postawić swoją kolekcję pionowo. Tutaj również można skorzystać z wielu opcji. Wyróżnia się ekspozytory pozłacane, srebrne i drewniane, charakteryzujące się prostymi wykończeniami, bądź bardziej wyrafinowanymi.

Aranżacja na półce

Dobrym pomysłem jest przygotowanie dedykowanej półki. Możesz pomalować ją na wybrane kolory, a także przyozdobić obrusem, bądź innymi akcesoriami. Jeśli lubisz kwietne kompozycje, interesującą opcją jest dobranie do półki kilku kwiatów. Przy ozdabianiu ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Odpowiednio zaplanowana świetnie sprawdzi się w minimalistycznym, jak i rustykalnym, vintagowym stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać też stary regał bądź kredens. Taki zabytek jest interesującym elementem wystroju domu, a dopełnienie go szlachetną ceramiką doda mu jeszcze więcej charakteru.

Zdj. główne: Vladimir Gladkov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*