Jak sprawnie nadawać i odbierać paczki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sprawnie nadawać i odbierać paczki?
Życie w mieście

Artykuł sponsorowany

Popularność zakupów online ciągle rośnie, a sterta pudeł w naszych domach wydaje się nieskończona. Jak podejść do procesu odbierania i nadawania paczek tak, aby przebiegł on szybko i sprawnie?

Jak przygotować paczkę?

Przede wszystkim wybierz pudełko, które jest na tyle wytrzymałe, aby jego zawartość nie rozerwała kartonu czy nie uszkodziła innych przewożonych paczek. W środku nie powinno być wolnego miejsca pomiędzy opakowaniem a wysyłanym przedmiotem – inaczej przewracanie się zawartości w pudełku podczas transportu może doprowadzić do uszkodzenia produktu. Wybierz takie opakowanie, którego wymiary odpowiadają przesyłanej zawartości, lub wypełnij karton skrawkami szarego papieru, styropianem lub folią bąbelkową, aby pozbyć się wolnej przestrzeni i zamortyzować ewentualne upadki. Jeżeli masz problem z dobraniem odpowiedniego pudełka, większość firm kurierskich oferuje sprzedaż swoich własnych materiałów pakowych.

Przed nadaniem paczki, upewnij się, że jest szczelnie zamknięta.

Etykieta – z czym to się je?

Każda firma kurierska ma swoje własne wytyczne odnośnie do tego, co powinno znaleźć się na etykiecie. Aby ułatwić proces znakowania paczki, udaj się na stronę firmy, z której usług chcesz skorzystać, i użyj dostępnego generatora etykiet. Kurier UPS oferuje na przykład wygenerowanie tak zwanej inteligentnej etykiety adresowej, która oprócz danych wysyłkowych zawiera kod kreskowy.

Etykieta musi być naklejona w widocznym miejscu, najlepiej na górze przesyłki. Czasem warto włożyć do środka paczki kopię informacji nadawczych, w razie gdyby etykieta zewnętrzna została uszkodzona lub zerwana z opakowania.

Co z kosztami nadania przesyłki?

Odnalezienie informacji, jakie koszty ponosimy, nadając paczkę, potrafią być żmudną robotą, szczególnie kiedy prowadzimy własny biznes i wysyłamy od kilku do kilkudziesięciu paczek dziennie. Dlatego polecamy skorzystanie z usług dowolnego cennika online, który na podstawie wprowadzonych do niego informacji wyceni koszty korzystania z usług danej firmy kurierskiej.

Jak odebrać paczkę od kuriera?

Kiedy twoje zamówienie zostanie doręczone do firmy przewozowej, dostaniesz na e-mail wiadomość informującą o przybliżonej godzinie przyjazdu kuriera do twojego domu. Zdarza się, że kurier będzie potrzebował dalszych wskazówek odnośnie do dotarcia do wyznaczonego przez ciebie miejsca odbioru, więc stale bądź pod telefonem, by odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Potwierdzenie odbioru przesyłki jest równoznaczne z potwierdzeniem dobrego stanu towaru, a więc zalecamy, aby każdą paczkę odpakowywać w obecności kuriera. Sprawdź, czy pudełko nie nosi śladów uszkodzeń, zerwania taśmy lub ponownego zaklejenia. Nawet jeśli opakowanie jest bez zarzutu, nie znaczy to, że zawartość naszej przesyłki nie poniosła szkód – upewnij się, że twój nowy telewizor lub komputer nie są uszkodzone.

Jeżeli stan towaru odbiega od oczekiwanego, sporządź protokół szkody w dwóch oddzielnych egzemplarz, jeden dla kuriera i jeden dla siebie.

Odbiór w punkcie

Twoja paczka nie jest jeszcze stracona, jeśli kurier nie zastał cię w domu. Przesyłka zostanie przekierowana do punktu odbioru obsługiwanego przez wybraną przez ciebie firmę kurierską. Czas odbioru paczki różni się w zależności od usługodawcy, dlatego zawsze upewnij się, jakie zasady panują w firmie, z którą masz do czynienia. Dla przykładu, jeśli kurier DPD nie dostarczy ci paczki, możesz ją odebrać w punkcie DPD Pickup w każdy dzień powszedni w przeciągu trzech dni, od godziny 10 do 18. Do otrzymania paczki będzie potrzebny kod wysłany na twój numer telefonu.

Paczkomaty

Co w przypadku, gdy od samego początku korzystasz z usług firmy operującej odbiorem w punkcie? Paczkomaty Inpost to obecnie jedna z najpopularniejszych opcji dostawy towaru. Ich zaletą jest dostępność – jeśli mieszkasz w dużym mieście, jest spora szansa, że tuż pod twoim domem znajduje się punkt InPost – i elastyczny czas odbioru. Nie musimy się już przejmować tym, czy ktokolwiek będzie w domu podczas wizyty kuriera. Gdy nasza paczka dotrze na miejsce, dostaniemy na numer telefonu, w wiadomości e-mail lub w aplikacji specjalny kod odbioru. Aby odebrać naszą paczkę, wystarczy, że w przeciągu 48 godzin udamy się do punktu Paczkomatów i ręcznie wprowadzimy do systemu otrzymany numer lub zeskanujemy kod QR.

Jeżeli chcesz nadać paczkę, korzystając z Paczkomatów, polecamy użyć do tego celu Managera Paczek. Dzięki niemu wygenerujesz etykietę nadawczą. Wydrukuj ją i przyklej w widocznym miejscu, a twoja paczka będzie gotowa do nadania w wyznaczonym Paczkomacie. Proste, prawda?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*