Inwestycja w nieruchomości w górach – czy warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Inwestycja w nieruchomości w górach – czy warto?
Jak kupić?Nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości w górach jest o tyle atrakcyjna, że sezon turystyczny trwa tam przez cały rok. Oznacza to, że kupienie apartamentu, domku czy mieszkania jest dobrą decyzją pod kątem wynajmu obiektu turystom

Oprócz tego nie trzeba inwestować w dodatkowe atrakcje, na przykład basen, strefę SPA czy saunę, żeby zachęcić klientów do korzystania z nieruchomości. Same góry są wystarczająco zachęcające. Z tego powodu inwestycja w nieruchomości w górach ma przewagę, chociażby nad kupnem mieszkania nad morzem czy na mazurach.

Ile kosztuje kupno mieszkania w górach?

Cena zależy od miejscowości, w której zostanie przeprowadzona inwestycja. Można tutaj porównać Zakopane i Szklarską Porębę. Oba miasta cieszą się popularnością wśród turystów, jednak nietrudno się domyślić, że pierwsza z miejscowości jest częściej odwiedzana. 

Inwestycja w Zakopanem

Szacuje się, że Tatrzański Park Narodowy, znajdujący się w niedaleko samego miasta odwiedza rocznie około 3 milionów osób. Z kolei liczba stałych mieszkańców to niecałe 28 tys. Podczas najbardziej obleganych weekendów miasto odwiedza jednocześnie 250 000 turystów. Natomiast średnia cena za nocleg to 150–250 zł. 

Przyjmując optymistyczny scenariusz, można spodziewać się zysków wysokości ok. 4 500 złotych miesięcznie, 54 000 złotych rocznie. Cena za zadbany apartament z wyposażeniem o powierzchni 50 m2  to ok. 1 000 000 złotych. 

Inwestycja w Szklarskiej Porębie

Szklarska poręba również zalicza się do popularnych destynacji turystycznych w górach. Podczas wakacji, miejscowość odwiedza nawet do 1 miliona osób (w trakcie lipca i sierpnia). Z kolei liczba stałych mieszkańców to tylko 6218 tys. Aż 84% miasta stanowią przepiękne tereny leśne.

Stawki za nocleg w Szklarskiej Porębie, podobnie jak w przypadku Zakopanego, również oscylują wokół kwoty 150–250 złotych. Za zadbane apartamenty w lepszej lokalizacji – centrum lub blisko stacji kolejowej, trzeba zapłacić nawet więcej. Cena za nieruchomość o powierzchni ok. 51 m2 to mniej więcej 800 000 złotych. Oznacza to, że apartamenty są tańsze niż w Zakopanem przy takiej samej stawce za nocleg. 

Jakie inne miasta wziąć pod uwagę?

Na przedstawionym przykładzie można stwierdzić, że prawdopodobnie lepszą decyzją jest zakup nieruchomości w mieście o mniejszej popularności. W naszym kraju, ale też i za granicą nie brakuje fanów gór. Z tego powodu zarówno Zakopane, jak i Szklarska Poręba cieszą się popularnością przez cały rok.

Szukając najlepszej opcji, warto też zobaczyć oferty nieruchomości w miastach takich jak  Krynica-Zdrój, Ustroń, Karpacz, Wisła, Solina, Bukowina Tatrzańska, Świeradów-Zdrój czy Szczawnica. Prawdopodobnie każda z zakupionych nieruchomości, udostępniona pod wynajem krótko lub długoterminowy będzie wzbudzać zainteresowanie i tym samym generować zyski.

Czy warto decydować się na inwestycję w nieruchomości w górach?

Trzeba też mieć na uwadze, że stawki za nocleg zależą od okresu. Najwięcej można zarobić w sezonie zimowym w trakcie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Popularnością cieszą się oczywiście terminy na początku lipca i sierpnia, a także podczas majówki.

Ze względu na obłożenie, cena za nocleg znacznie wzrasta i niekiedy za apartament, który podczas okresu tzw. off-season kosztuje 250 za noc, trzeba zapłacić nawet i 1000 złotych. Takie stawki zachęcają do inwestycji w nieruchomości w górach i sprawiają, że w większości przypadków opłacają się i warto je przeprowadzać.

Zdj. główne: Ales Krivec/unslash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*