Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Obecnie zaskakująco wiele osób stawia na ogrzewanie pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym za pomocą grzejników elektrycznych. Są one bowiem stosunkowo łatwe w montażu, a przy tym bardzo energooszczędne oraz wydajne. Co istotne, znakomicie sprawdzają się zarówno w domowych salonach, łazienkach i sypialniach, jak i w garażach czy warsztatach.
Standardowy grzejnik elektryczny to urządzenie niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Na rynku znajdziemy modele zróżnicowane pod względem ogólnej funkcjonalności – m.in. olejowe, konwektorowe, ceramiczne i tzw. promienniki. Te pierwsze do wytwarzania gorącego powietrza wykorzystują olej, który szczelnie wypełnia żeberkowy korpus. Zlokalizowane wewnątrz grzałki miarowo ogrzewają substancję do konkretnej temperatury, co powoduje rozchodzenie się ciepła po całej przestrzeni. Podstawowa zaleta to w tym przypadku powolne wychładzanie mechanizmu. Z kolei wersje konwektorowe działają na takiej zasadzie, że najpierw od dołu zasysają chłodne powietrze, a następnie ogrzewają je i wypuszczają górną częścią. Egzemplarze ceramiczne są natomiast przystosowane do długotrwałego magazynowania ciepła, a egzemplarze promiennikowe przenoszą energię poprzez promieniowanie podczerwone.
Wybierając grzejnik elektryczny, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego moc wyrażoną w watach na metr kwadratowy (zwłaszcza w sytuacji, gdy ma to być jedyne źródło gorąca). Zasada jest prosta – im większa wartość, tym skuteczniej urządzenie ogrzeje wnętrze. Oczywiście trzeba też wkalkulować wielkość danej przestrzeni. Przykładowo do pokoju 15 m2 o wysokości 2,5-3 m w zupełności wystarczy konstrukcja oferująca 1,5 kW (1500 W). Istotną rolę podczas ustalania pożądanej mocy odgrywa z pewnością poziom izolacyjności pomieszczenia. Bardzo słabo ocieplone obiekty wymagają od 150 do maksymalnie 200 W/m2, natomiast obiekty doskonale ocieplone – od 70 do około 100 W/m2. Rozsądnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu w celu precyzyjnego określenia zapotrzebowania na energię grzewczą.
Ranking grzejników elektrycznych – https://testoria.pl/rankingi/rankingi-agd/energooszczedne-grzejniki-elektryczne-ktory-wybrac-ranking-grzejnikow-konwektorowych/
Decydując się na zakup omawianego urządzenia, nie możemy pominąć kwestii związanej z wysokością rachunków za pobór prądu. Wyjątkowo wartościowe udogodnienie to tryb eco, który automatycznie niweluje emitowaną temperaturę o 3-3,5 stopnia Celsjusza względem temperatury komfortowej. W ten sposób więcej pieniędzy pozostaje w naszym portfelu. Drugim ważnym elementem jest termostat, czyli zawór głowicowy pozwalający na regulowanie temperatury powietrza według indywidualnych potrzeb. Z jednej strony gwarantuje on optymalny komfort termiczny, z drugiej zaś oszczędność środków finansowych. Grzejnik musi być ponadto oporny na uszkodzenia mechaniczne (obudowa ze stali albo aluminium), wyposażony w niezbędne akcesoria montażowe i nieskomplikowany w obsłudze. Najlepiej, jeśli sterowanie poszczególnymi funkcjami odbywa się za pomocą ergonomicznego pilota, ewentualnie dedykowanej aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
Fot.: materiał prasowy Klienta.