Drewniane panele czy płytki – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Drewniane panele czy płytki – co wybrać?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Podłogi stanowią podstawę tego, jak wygląda Twój dom. Wbrew powszechnemu przekonaniu, rodzaj podłogi ma znaczenie, aby uzyskać spójną aranżację. Jednak stajemy na rozdrożu, kiedy decydujemy się między kaflami a drewnianą podłogą. Nie chodzi tylko o estetykę, ale o funkcjonalność i wykonanie, które wpływają na tę decyzję. Oto kilka kluczowych różnic, które mogą pomóc Ci w dokonaniu świadomego wyboru.

Drewniane podłogi

Niezależnie od tego, czy jest to drewno liściaste, laminat, czy nawet bambus, drewniane podłogi dodadzą wnętrzom ciepłego i luksusowego charakteru. Tutaj koncentrujemy się na podłogach laminowanych, ponieważ jest to najczęściej używana opcja. 

  1. Estetyka: wraz z bogatym wykończeniem, drewniana podłoga dodaje również ciepła pomieszczeniu. Jeśli chcesz mieć przytulną i wygodną atmosferę, pamiętaj, aby zapewnić – przynajmniej swojej sypialni – drewnianą podłogę. W kuchni możesz postawić na płytki podłogowe drewnopodobne.
  1. Montaż: deski laminowane mają połączenia na pióro i wpust, które można łatwo wykonać.. Zachowaj niezbędne szczeliny, ponieważ drewno ma tendencję do rozszerzania się pod wpływem ciepła.
  1. Konserwacja: chociaż podłogi laminowane są trwałe, konserwacja jest bardzo ważna, ponieważ powierzchnia ta jest podatna na uszkodzenia przez wodę. Do czyszczenia używaj lekko wilgotnego mopa, ale w przypadku wylania  wody itp. należy jak najszybciej usunąć ciecz. Nie przeciągaj po podłodze żadnych mebli, ponieważ jest podatna na zarysowania.

Kończąć tę krótką charakterystykę, warto dodać, że drewniane panele zapewnieniają ciepło stopom w niskich temperaturach. Podłogi te są również antypoślizgowe.

Za i przeciw

Panele drewniane świetnie sprawdzają się w chłodne dni i nadają elegancki wygląd w połączeniu z innymi rodzajami podłóg. Ponieważ są podatne na zarysowania, nie jest to dobra opcja, jeśli masz zwierzęta. Lepiej unikać drewna, gdy pomieszczenia narażone są na działanie wilgoci i wody. Brud i kurz to stały problem każdej powierzchni, dlatego należy go regularnie czyścić.

Płytki

Chociaż płytki mają wiele odmian, np. glazura łazienkowa lub płytki tarasowe (i tutaj możemy wyróżnić mnóstwo wariantów), na razie pozostaniemy przy najpopularniejszych opcjach, czyli płytkach ceramicznych i gresowych. Płytki te są wykonane z szamotu lub kwarcu i są szkliwione w wysokich temperaturach. Są dostępne zarówno w błyszczącej, jak i matowej wersji, aby móc dobrać je do aranżacji.

Ceny płytek różnią się w zależności od ich koloru, wzoru i rodzaju.

  1. Estetyka: dostępne w wielu kolorach, wzorach i stylach, płytki to modna opcja dla podłóg. Niezależnie od tego, czy chcesz, aby kafelek dodawał atmosfery, czy zapewniał uderzający kontrast, masz wiele opcji do wyboru.
  1. Montaż: płytki układa się na warstwę podkładową zaprawą cementową, a spoiny wypełnia się fugami. Jeśli masz już posadzkę cementową, płytki można na niej montować za pomocą kleju.
  1. Konserwacja: jeśli Twoje płytki są prawidłowo zainstalowane, nie będziesz musiał się o nic martwić przez długi czas. Dzięki tej podłodze regularne odkurzanie i czyszczenie jest dziecinnie proste.

Świetnie sprawdzą się we wszystkich domach, zwłaszcza latem, aby schłodzić stopy. 

Za i przeciw:

Płytki są znane ze swojej trwałości, ale warto dodać, że są podatne na stłuczenie. Ponieważ są śliskie, zaleca się zachowanie ostrożności na wypadek mokrej podłogi. Na rynku dostępne są również warianty z powłoką antypoślizgową. Podłoga ta nie przyciąga łatwo kurzu ani plam i jest łatwa w czyszczeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*