Wiszące talerze na ścianie — jak zaaranżować spójną kompozycję?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wiszące talerze na ścianie — jak zaaranżować spójną kompozycję?
Design i sztuka

Moda na dekoracje vintage podbiła nasze serca. Coraz częściej sięgamy po zapomniane ozdoby i elementy dekoracyjne. Podobnie staje się w kwestii talerzy zdobiących nasze ściany. 

To świetna dekoracja nie tylko do kuchni, ale również salonu czy jadalni. Dzięki niej zupełnie odmienisz oblicze wnętrza, a przy okazji możesz wyciągnąć rodzinne pamiątki. Jeśli jednak takich nie masz, nie przejmuj się. Wystarczy wybrać się do pobliskiego antykwariatu bądź na pchli targ, gdzie możesz znaleźć prawdziwe skarby za przystępne pieniądze.

Gdzie szukać perełek?

Czasem wystarczy pogrzebać na strychu bądź w kredensie u rodziców lub dziadków, by znaleźć prawdziwe perełki. Nic dziwnego. Kolekcjonowanie ozdobnych talerzy to poniekąd nasza spuścizna kulturowa i element rodzimego folkloru. Często są to mikro dzieła sztuki powstające w polskich fabrykach, malowane ręcznie przez lokalnych artystów. Zawierają w sobie elementy ludowe bądź scenki rodzajowe, które mogą nawiązywać do kultury bądź historii.

Co ciekawe wiszące talerze ozdobne nigdy się nie starzeją. Co więcej, im mają więcej lat, tym są cenniejsze. Niektóre egzemplarze mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wyjątkowe jest w nich również to, że łączą pokolenia. Zwykle bez większych problemów połączysz w swojej galerii ściennej pamiątki od babci ze swoimi zdobyczami. Talerze kupicie również na pchlich targach, w antykwariatach, a także na aukcjach internetowych. 

Mam talerze — czy to wystarczy? 

Jeśli zależy nam na efektownej dekoracji, musisz skupić się nie tylko na pojedynczych sztukach. Tu liczy się całość. Ważne, żeby zebrane przez Ciebie egzemplarze miały jeden wspólny mianownik. Może to być kolor, detal, kształt, temat lub producent. 

Kochasz kwiaty? Wybierz motyw kwiatowy, zaszalej z bzami, liliami, konwaliami! Twoim ulubionym kolorem jest granat? Masz już kolor przewodni, do którego świetnie wpiszą się talerze fajansowe malowane we Włocławku. Możliwości jest wiele. Wybierz najlepszą dla siebie, jednak pamiętaj, by wpisywała się w aranżację wnętrza, gdzie zamierzasz umieścić galerię. 

Harmonia i geometria czy artystyczny nieład? 

Jeśli zależy Ci na spójnej kompozycji, bezpieczniej będzie umieścić talerze nie tylko według klucza, ale również zgodnie z zasadami geometrii. Jeśli nasza kolekcja dopiero się tworzy, możemy umieścić pojedyncze egzemplarze w linii prostej w poziomie, pionie bądź po skosie. Kiedy nasza kolekcja liczy kilka, a nawet kilkanaście talerzy, możemy pomyśleć o umieszczeniu ich według klucza. Mogą to być naprzemiennie umieszczone mniejsze i większe okazy lub talerze o różnych kształtach.

Ciekawą opcją, która świetnie sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach utrzymanych w stylu eklektycznym, będzie zapomnienie o kluczu. Wielokolorowe talerze o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach rozmieszczone fantazyjnie w różnych częściach ściany to propozycja dla odważnych, ceniących sobie swobodę twórczą.

Jeszcze przed powieszeniem kolekcji warto „na sucho” sprawdzić, jak się będzie prezentować. W tym celu możesz rozłożyć na podłodze kawałek tektury i stworzyć kompozycję. Na tym etapie możesz ją jeszcze w każdej chwili swobodnie zmienić. Kiedy już zawiśnie na ścianie, wszelkie zmiany i przesunięcia będą wiązać się z wierceniem dodatkowych dziur i zaklejaniem oraz zamalowywaniem już istniejących. 

zdj. główne: Ellen26/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*