Polacy pokochali saunowanie, doceniając zdrowotne i relaksacyjne właściwości tego rytuału. Wielu z nas zastanawia się, czy można zamontować saunę w mieszkaniu? I czy to fanaberia tylko dla bogatych?
Jakie są rodzaje saun? Wyróżniamy saunę suchą, parową (wilgotną) i coraz bardziej popularną – na podczerwień. Czy można przenieść klimat saunowania do własnych czterech kątów i umieścić saunę w mieszkaniu? Tak! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z rytuałów saunowych w prywatnym zaciszu. Wcale nie musimy jeździć do SPA, hoteli, czy być właścicielem dużego domu z ogrodem, by wypoczywać w sposób tradycyjny dla Finów i Estończyków.
Saunę możemy zamontować w wolnym w pokoju zamieszkałym wcześniej przez dzieci lub przeznaczyć na ten cel np. pomieszczenie gospodarcze. Najmniejsze sauny infrared, czyli na podczerwień, mają zaledwie 1 m szerokości i wysokości, tak więc nie musimy poświęcać wiele miejsca na ich montaż (to wystarczająca przestrzeń do odbywania seansów przez jedną osobę). Jeśli chcemy zażywać kąpieli saunowych w większym gronie, potrzeba więcej miejsca – największą popularnością cieszą się sauny domowe o wymiarach 2 × 2 m.
Dysponując ograniczonym metrażem, żyjąc np. w małej kawalerce – za namiastkę prawdziwej sauny możemy potraktować zakup kabiny prysznicowej z funkcją sauny parowej. Choć oczywiście musimy się wtedy pogodzić z tym, że nie będziemy mieli możliwości saunowania w pozycji leżącej.
Warto wspomnieć, że sauna w mieszkaniu nie powinna przylegać do ścian budynku, optymalny odstęp to 5 cm od ściany i 10 cm od sufitu. Dzięki temu blok nie będzie się nagrzewał, co zwiększy ryzyko różnych uszkodzeń budynku, a ściany nie będą chłodzić sauny, obniżając efektywność seansów.
Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, chcąc zostać posiadaczem sauny, żyjąc w bloku mieszkalnym? Wszystko zależy od rozmiaru, rodzaju, użytych materiałów i producenta tego typu urządzeń. Najtańsze modele przeznaczone dla użytkowania przez jedną osobę kosztują około 3000 złotych, tak więc jest to całkiem przystępna cena. Chcąc saunować w towarzystwie 1-2 osób, musimy wydać kilkukrotnie większą kwotę (od 6000 do 12 0000). Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też sauny na wymiar, choć są one droższe od gotowych modeli. Należy również pamiętać o koszcie eksploatacji – przykładowo, właściciel sauny na podczerwień rocznie zapłaci około 300 złotych więcej za prąd (zakładając, że korzysta z niej 2-3 razy w tygodniu).
Saunowanie to nie tylko przyjemny odpoczynek w cieple, niesie ze sobą znacznie więcej korzyści. Co zyskamy z wizyt w saunie? Oto główne zalety regularnych seansów:
Warto pamiętać, że nie każdy może korzystać z sauny – saunowanie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży oraz mających miesiączkę, osób chorych na serce i schorzenia układu krążenia, ciśnieniowców czy diabetyków. Do przeciwwskazań zaliczamy też infekcje górnych dróg oddechowych, ostre stany reumatyczne i niektóre choroby skóry.
Podsumowując, sauna w mieszkaniu to marzenie, które jak najbardziej możemy zrealizować – niegdyś luksusowy sposób na odpoczynek, dziś jest na wyciągnięcie ręki niemal każdego mieszkańca blokowiska. Najtańsze sauny na podczerwień nabędziemy już za około 3000 tysiące złotych. Czy jest coś przyjemniejszego niż kilkunastominutowy seans w saunie po stresującym i wyczerpującym dniu?