Co zrobić, aby kuchnia w bloku była funkcjonalna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić, aby kuchnia w bloku była funkcjonalna?
Urządzanie i inspiracje

Artykuł sponsorowany

Kuchnie w blokach zazwyczaj są dość małe, dlatego też tak ważny jest odpowiedni projekt, aby była ona wygodna i funkcjonalna. Szukając ciekawych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą całkowicie odmienić Twoje wnętrze. Podpowiadamy więc, co zrobić, aby kuchnia spełniała wszystkie Twoje oczekiwania. 

Kolory i materiały

Urządzając kuchnię w bloku, pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, jest wybór kolorystki oraz materiałów dominujących w pomieszczeniu. W mniejszych wnętrzach najlepiej sprawdzą się jasne odcienie takie jak biel, szarości, jasne brązy. Jeśli jesteś fanem żywszych barw, ale jednocześnie nie chcesz, aby kuchnia stała się przytłaczająca, to możesz zdecydować się na pojedyncze akcenty w mocnych kolorach. Wybierając materiał, warto zastanowić się przede wszystkim nad jego funkcjonalnością. Najlepiej w kuchniach sprawdzą się takie tworzywa, które w łatwy sposób utrzymasz w czystości, na przykład płyta MDF, drewno (pamiętaj jednak, aby było ono jednolite – to nieobrobione, z naturalnymi słojami wygląda w kuchni pięknie i efektownie, ale czyszczenie go i wyciąganie okruchów ze szczelin może okazać się nie lada wyzwaniem), lub kamień. 

Wybór mebli

W kuchni niezwykle ważne są odpowiednie meble. Urządzając kuchnię, musisz pamiętać, że większość decyzji to wybory na lata. Dlatego też, aby kuchnia była funkcjonalna i służyła Ci bez szwanku przez długi czas, wybierz meble kuchenne, które wytrzymają wiele lat intensywnego użytkowania, a także oprą się trudnym warunkom, a przede wszystkim dużej wilgotności pomieszczenia. Pamiętaj też, aby zadbać o wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. Wnętrza, w których wiele przedmiotów znajduje się na zewnątrz, sprawiają wrażenie zagraconych. W takiej kuchni z pewnością trudno Ci będzie o sprawne przygotowanie posiłków. Jednak sprzęty pochowane ładnie w szafkach, sprawią, że kuchnia będzie bardziej schludna i uporządkowana, a gotowanie w takim miejscu to czysta przyjemność. 

Ustawienie sprzętu

Aby kuchnia była funkcjonalna i wygodna, konieczne jest odpowiednie rozstawienie sprzętów kuchennych oraz mebli. Najważniejsze z nich to bez wątpienia lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak. Te trzy sprzęty powinny być tak rozmieszczone, aby tworzyć trójkąt. Dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie maksymalnie komfortowe i intuicyjne. Świetnie też sprawdzą się zlewozmywaki narożne. Jeśli zaś chodzi o lodówkę to najlepiej zacząć ustawianie właśnie od niej, a później dopasować do niej pozostałe sprzęty. Najczęściej jest ona ustawiana jak najbliżej drzwi. Pamiętaj także o miejscu do przygotowywania posiłków. Dodatkowy blat jest bardzo ważny, dlatego koniecznie zarezerwuj dla niego miejsce nawet w malutkiej kuchni. 

Dodatkowe akcesoria i sprzęty

Aby Twoja kuchnia była funkcjonalna, a przygotowywanie posiłków stało się czystą przyjemnością, warto także zadbać o dodatkowe sprzęty. Jeśli jesteś fanem kawy, to koniecznie wybierz do kuchni ekspres. Będzie on nie tylko ozdobą wnętrza, ale także umili Ci każdy poranek. Ważnym sprzętem do kuchni jest także dzbanek lub nakładka do filtrowania wody. Warto też zainwestować w robota kuchennego, dobry blender, sokowirówkę oraz mały odkurzacz ręczny. Dzięki temu przyrządzanie potraw oraz późniejsze sprzątanie stanie się dużo prostsze.

Zdjęcie główne: Jean van der Meulen/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*