Co warto zwiedzić w Szczecinie? Architektura i zabytki

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Co warto zwiedzić w Szczecinie? Architektura i zabytki
Design i sztuka

Szczecin nazywany jest przez mieszkańców i turystów Paryżem Północy nie na darmo. Ta kryjąca wiele niuansów historycznych, pełna uroku stolica województwa zachodniopomorskiego jest warta poznania. 

Jedno jest pewne – w Szczecinie nie trafisz na nadmorską plażę. Może on zaskoczyć Cię jednak tradycjami i ciekawostkami, które przez wieki obrosły w rangę mitów. Od czego zacząć zwiedzanie? Podpowiadamy, jakie atrakcje i zabytki Szczecina warto odwiedzić podczas pierwszej wizyty w tym mieście – i zapewne każdej kolejnej! 

Zamek Książąt Pomorskich 

Renesansowa budowla zamku o pięciu skrzydłach wyróżnia się na tle panoramy miasta delikatną elegancją zielonych wieżyczek. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie był siedzibą dynastii Gryfitów, której historia sięga połowy XIV wieku. Podczas panowania pruskiego zamek został zdewastowany i dostosowany do garnizonu, a podczas II wojny światowej został zniszczony podczas nalotów. Obecnie jest to instytucja kulturalna, która organizuje wiele ważnych wydarzeń w Szczecinie, m.in. wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne. 

Wały Chrobrego 

Wały Chrobrego to ciągnący się na 500 metrów taras widokowy tuż nad brzegiem Odry. Można z niego podziwiać panoramę na rzekę i port, a w obrębie wałów znajdują się istotne zabytki Szczecina, takie jak Muzeum Narodowe, a także rzeźba Herkulesa. Wały Chrobrego stanowią tętniące życiem miejsce, w którym na pewno poczujesz piękno i urok Szczecina. Często organizowane są tam imprezy muzyczno-artystyczne, które łączą ludzi na świeżym powietrzu. 

Muzeum Narodowe 

Gmach Główny, znajdujący się tuż przy Wałach Chrobrego, to jedna z sześciu siedzib Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ekspozycja dzieli się na wystawy stałe oraz wystawy czasowe, a w opiece największej instytucji kultury w województwie zachodniopomorskim znajduje się aż 150 tysięcy eksponatów! Wśród stałych wystaw znajdują się propozycje przedstawiające sztukę Afryki, historię Szczecina oraz numizmatyczne eksponaty. 

Bazylika archikatedralna św. Jakuba 

Strzelista budowla z czerwonej cegły góruje nad miastem i uzupełnia szczecińską panoramę. Jest to drugi pod względem wysokości kościół w Polsce i najważniejszy obiekt sakralny Szczecina. Bogata historia bazyliki rozpoczęła się już w XII wieku, kiedy wybudowany został pierwszy jej budynek – jak można się domyślić, na przestrzeni wieków zostały one wielokrotnie zdewastowane i odbudowane, jednak obecny kościół dalej zachwyca gotyckim urokiem. 

Stare miasto 

Stare miasto to nazwa lekko na wyrost – w przypadku Szczecina jest to bardzo mały obszar, który w dodatku w większości został całkowicie zniszczony podczas II wojny, a jego odbudowa trwa po dziś dzień. Na pewno odbiega od wzorcowego starego miasta, jakiego spodziewać się można po wizycie w innych większych miastach Polski, jednak ma niebanalny urok, który na pewno sprawi, że będziesz chciał odwiedzić Szczecin po raz kolejny. 

Ogród Różany

Jest to ogród botaniczny rozciągający się na ponad dwa hektary powierzchni. Stanowi on główne miejsce wypoczynku na łonie natury szczecinian, a odnaleźć w nim możemy aż 99 odmian róż! Jedną z atrakcji tzw. Różanki jest Ptasia Fontanna, która została odbudowana na wzór przedwojennej budowli. Cały ogród został niedawno odrestaurowany, a zabudowa wzorowana jest na latach 30. XX wieku. 

Muzeum Techniki i Komunikacji 

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie to jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. To prawdziwa gratka dla fanów zabytkowej motoryzacji – wśród eksponatów oglądać bowiem możemy pojazdy (w tym służb mundurowych) PRL-u, autobusy i tramwaje szczecińskiej komunikacji miejskiej oraz motocykle II Rzeczpospolitej. Oprócz reliktów przyszłości można również rzucić okiem na prototypy pojazdów, które miały zrewolucjonizować polski rynek motoryzacyjny – np. Wszędołaz. 

Jezioro Szmaragdowe 

Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik utworzony na terenie dawnych kopalni odkrywkowych, w wyrobisku kopalni margla i kredy. Znajduje się ono na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Magiczna nazwa miejsca pochodzi od nietypowego koloru wody, której szmaragdowy odcień wywoływany jest przez obecny w niej węglan wapnia. Z Jeziorem Szmaragdowym wiąże się legenda o duchu Skarbku, który w swojej chciwości zalał miejsce wodą, aby ukryć przed górnikami drogocenne skarby. Świetne miejsce na leniwe popołudnie z rodziną. 

Arkonka

Jeśli szukasz atrakcji, które spodobają się również tym najmłodszym, koniecznie odwiedź Arkonkę. Jest to kompleks basenowo-rekreacyjny nazywany Szczecińską Majorką. Oprócz kilku basenów o różnym przeznaczeniu – sportowy, “morze”, a także baseny z masażami stóp, gejzerami i fontannami – odnajdziesz tam również korty oraz miejsce na grilla. Wszystko, co niezbędne, aby spędzić z rodziną dzień pełen atrakcji. 

Krzywy Las 

Pół godziny drogi od Szczecina odnajdziesz jedyny w swoim rodzaju pomnik przyrody – Krzywy Las. Powierzchnia ⅓ hektara wypełniona jest sosnami o niezwykłym kształcie. Każda sosna wygięta jest symetrycznie o 90 stopni nad ziemią, a niektóre krzywizny ciągną się na parę metrów. Istnieje wiele teorii na temat powodów, dla których sosny układają się w ten sposób, jednak żadna nie została potwierdzona. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*