Chociaż rynek nieruchomości znacząco ucierpiał podczas pierwszej fali pandemii, powoli odbija się od dna. Na portalach można znaleźć ogromne ilości ogłoszeń o wynajem. Jak wyróżnić się z tłumu, by to o Twoje mieszkanie bili się najemcy?
Prędzej czy później i tak wynajmiesz swoje mieszkanie. Pytanie tylko, kiedy i za jaką stawkę. Jeśli chcesz, by była to inwestycja jak najbardziej opłacalna, warto zastosować 10 sztuczek, które przedstawiamy w tym artykule.
W zależności od metrażu mieszkania i lokalizacji zdefiniuj swoją grupę docelową. Kawalerka w pobliżu dobrze skomunikowanego centrum miasta przyciągać będzie studentów oraz młode pary, których nie stać na większy metraż. Są to osoby, które zazwyczaj już po roku rozglądać się będą za nowym miejscem do życia o lepszym standardzie, a Twoje mieszkanie ponownie wróci na rynek. Warto brać to pod uwagę przed wykonaniem drobnego remontu i aranżowaniem wnętrz. W takim przypadku lepiej, by były uniwersalne i minimalistyczne.
Każde mieszkanie prezentuje się lepiej po drobnym remoncie. Nie musisz od razu zmieniać wszystkich mebli, aby wydawało się ono świeże i bardziej przytulne. Wystarczy odrobina zmysłu wnętrzarskiego i plan na spójną aranżację, która trafiać będzie w gusta Twojej grupy docelowej. Daruj sobie ekscentryczne kolory ścian – postaw na uniwersalne biele, beże i szarości, gdyż tworzą one czystą kartę na aranżację mebli i dodatków.
Nie każdego stać na wliczenie w koszty wynajmu kupna nowej pralki czy lodówki – a wiadomo, że nie są to dobra luksusowe, tylko niezbędne sprzęty do codziennego użytkowania mieszkania. Warto więc zadbać o dobry stan dużych elementów AGD – często konserwować, sprawdzać ich zużycie, a także wymieniać co parę lat. Im więcej użytecznego AGD (np. zmywarka), tym większa szansa, że najemca wybierze Twoje mieszkanie ze względu na ergonomię.
>> Zobacz też: Drobne naprawy przed sprzedażą mieszkania
Może wydaje się to zbyteczne, jednak zdecydowanie pomoże sprzedać mieszkanie. Urokliwe akcesoria i dodatki podkreślają przytulny i domowy charakter miejsca, dzięki czemu najemca czuje się komfortowo. Dobrze sprawdzi się także zapach domowych ciasteczek lub pomarańczy z cynamonem podczas prezentacji – większości osób kojarzy się on z dzieciństwem i świętami i wprowadza ich w błogi nastrój.
Jeśli na zdjęciu salonu widoczny jest tylko telewizor i fragment ściany, mało kto zainteresuje się Twoim ogłoszeniem. Przed obejrzeniem mieszkania na żywo, najemca musi zwrócić na nie uwagę w morzu ogłoszeń na portalach internetowych. Im większa przejrzystość zdjęć, tym większe prawdopodobieństwo, że potencjalny chętny sięgnie po telefon, aby do Ciebie zadzwonić. Wykonaj więc zdjęcia profesjonalnym sprzętem, najlepiej w takiej perspektywie, która uchwyci jak największą przestrzeń każdego pomieszczenia – najlepiej z rogu pokoju, nie spod ściany.
iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=272116002466546122″ height=”421″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” >>> Zobacz też: Zdjęcia mieszkań na sprzedaż – zrobić samemu czy zlecić?
Jeśli decydujesz się na samodzielne wystawienie mieszkania na wynajem, napisz ogłoszenie, w którym podasz wszystkie niezbędne informacje – metraż, ilość pokoi, lokalizację (wraz z czasem dotarcia do najbliższych przystanków i atrakcji), wyposażenie, cenę (wraz z opłatami za czynsz i orientacyjnymi za media), a także wyodrębnionymi zaletami mieszkania. Najmujący szukają konkretów, a nie egzaltowanych wywodów na temat kremowej bieli ścian.
Nie ograniczaj się tylko do jednego medium. Im więcej portali przetestujesz, tym większa jest szansa na znalezienie najemcy – w końcu zwiększa się grupa potencjalnych odbiorców! Warto przejrzeć także grupy na Facebooku, w których zbierane są ogłoszenia o wynajem mieszkań z danego miasta, a nawet dzielnicy. Wiele osób to właśnie przez portale społecznościowe poszukuje informacji, a na portale branżowe zagląda tylko od czasu do czasu.
W momencie, w którym Twoje ogłoszenie zawiśnie w internecie, Twój telefon rozdzwoni się od razu – nie łudź się, że tak szybko pojawią się potencjalni chętni. Staniesz się celem pośredników nieruchomości, którzy będą oferować Ci kompleksową opiekę nad wynajmem mieszkania. Jeśli nie chcesz płacić prowizji, umieść to w treści ogłoszenia. A jeśli wolałbyś, aby ktoś inny przejął odpowiedzialność za kontakt z klientami i dokumentami – może warto rozważyć skorzystanie z usług pośrednika?
Nie ukrywaj przed potencjalnymi lokatorami drobnych niedogodności, które odnaleźć można w mieszkaniu. Nie oznacza to, że masz wpisywać w ogłoszeniu małą szafę i zatykający się zlew, jednak nie wyolbrzymiaj zalet, których dany lokal zdecydowanie nie ma. Kłamstwo szybko przerodzić się może w otwarty konflikt z lokatorami, jeśli zdecydują się oni na wynajem, bazując na nierealnych oczekiwaniach.
Pogódź się z tym, że cena mieszkania może ulec drobnej zmianie. Jeśli zależy Ci na szybkim wynajmie mieszkania, pozwól najemcy negocjować cenę. Nie oznacza to, że musisz dostosować się do oczekiwań finansowych potencjalnego chętnego, jednak drobne ustępstwa są mile widziane. Nikt nie musi wiedzieć, że dokładnie je wcześniej zaplanowałeś.