Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – wszystko, co musisz wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – wszystko, co musisz wiedzieć
Jak kupić?Nieruchomości

Spłata kredytu hipotecznego jest nie lada wyzwaniem dla kredytobiorcy. Wraz z ostatnią ratą trzeba pamiętać o tym, by zamknąć kwestie zaciągniętego zobowiązania również od strony formalnej. Elementem, o którym nie można zapomnieć ze względu na daleko idące konsekwencje prawne, jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Dlaczego wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest takie ważne?

Z chwilą zaciągnięcia kredytu hipotecznego w księdze wieczystej obligatoryjnie pojawia się stosowny zapis, uprawniający bank do przejęcia nieruchomości w sytuacji niespłacania rat kredytu. Wbrew obiegowej opinii – to nie bank, a właściciel obciążonej nieruchomości zobowiązany jest do tego, by wraz z ostatnią ratą kredytu złożyć stosowny wniosek, który wspomniany wpis usunie. Tylko dzięki procedurze wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej kredytobiorca może być pewien, że w przyszłości, choćby na skutek błędów proceduralnych, bank nie będzie domagał się od niego żadnych dodatkowych świadczeń. 

Przebieg procedury 

Postępowanie w sprawie wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Zanim kredytobiorca złoży stosowny wniosek, musi uiścić ostatnią ratę kredytu i skontaktować się z bankiem, by instytucja przygotowała kwit mazalny, czyli pisemną zgodę na rozpoczęcie procedury wykreślania hipoteki z księgi wieczystej. Taka kolej rzeczy jest formą zabezpieczenia interesu kredytodawcy, który na skutek samowoli kredytobiorcy mógłby w dowolnej chwili wykreślić hipotekę z własnej inicjatywy. Wówczas kredytodawca pozostałby bez gwarancji spłaty kredytu, którą w przypadku hipoteki jest obciążona nieruchomość. 

Polityka przygotowywania kwitu mazalnego przybiera różne formy, dlatego warto zapoznać się ze standardami banku, w którym kredyt hipoteczny został zaciągnięty, by zaoszczędzić czas. Czasami bywa tak, że kwit mazalny przygotowywany jest przez instytucję wraz z zaksięgowaniem ostatniej raty, czasami trzeba złożyć stosowny wniosek. W zdecydowanej większości przypadków dokument wydawany jest nieodpłatnie, w formie pisemnej i dostarczany pocztą. 

Tuż po jego otrzymaniu warto zapoznać się z jego treścią oraz dokładnie sprawdzić, czy dane dotyczące byłego dłużnika, umowy kredytowej, numeru księgi wieczystej oraz informacja o spłacie kredytu i zgodzie na wykreślenie z hipoteki są prawidłowe. Ewentualna pomyłka może spowodować odrzucenie wniosku, jak i ponowne rozpatrzenie sprawy.

Kiedy posiadamy już prawidłowo wypełniony kwit mazalny, możemy przystąpić do wypełnienia szczegółowego  wniosku o wykreślenie hipoteki, który należy pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Dokument należy dostarczyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Warto pamiętać, że rozpatrzenie wniosku wiąże się z niewielką opłatą sądową w wysokości 100 zł. W przypadku, gdy złożony wniosek będzie kompletny, a decyzja sądu przychylna kredytobiorcy, należy liczyć się także z tym, że termin jej realizacji może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej to nieodzowny element pożegnania z kredytem hipotecznym. Choć procedura sama w sobie może być procesem niezwykle czasochłonnym, w gruncie rzeczy jest bardzo prosta i nie wymaga większego zaangażowania od kredytobiorcy. Warto jednak o niej pamiętać, by w spokoju cieszyć się urokami nabytego lokalu.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*